Radyoterapide kullanılan doğrusal hızlazndırıcılarda farklı iyon odaları ile yapılan foton dozimetrilerin karşılaştırılması
The comparison of photon dosimetries with different ion chambers in linear accelerator used in radio theraphy
  1. Tez No: 245638
  2. Yazar: SÜMEYRA MANDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastane' sinde bulunan, Saturne?43 Doğrusal Hızlandırıcı tedavi cihazının 6, 15 ve 25 MV' lik foton demetleri ve farklı iyon odaları kullanıldı. Ölçümler su ve katı fantomlar kullanılarak yapıldı. Doz verimi ölçümleri katı fantomda 6 MV enerjili fotonlar için 5 cm derinlikte, 15 MV ve 25 MV enerjili fotonlar için 10 cm derinlikte yapıldı. Orta boy su fantomunda ise aynı derinliklerde ölçümler yapıldı. Bu ölçümlerden yararlanarak farklı iyon odaları için TPR20 10, M+, M-, Q1, Q2 ve doz verimi değerleri alındı. Bu ölçümlerden elde edilen veriler ile IAEA'nın yayımladığı, Technical Reports Series No:277 göre hesaplandı. Farklı enerji ve iyon odaları için hesaplanan dozimetriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study Saturne-43 Linear Accelerator treatment machine?s 6, 15 and 25 MV photon beams, and different ion chambers at Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hospital were used. Measurements were made using liquid and solid phantoms. Dose efficiency measurement was made in 5 cm depth for 6 MV energy photons and in 10 cm depth for 15 MV and 25 MV energy photons. In middle size water phantom measurements were made in the same depths. Benefiting from these measurements TPR20 10, M+, M-, Q1, Q2 and dose efficiency values were obtained for different ion chambers. With the data obtained from these measurements, calculations were made according to IAEA Technical Report Series No.277. Dosimetries calculated for different energy and ion chambers were compared.