GAP bölgesinde yaşanan göçün sürdürülebilirlilik bağlamında konut çevrelerine etkisi Diyarbakır huzurevleri örneği
The effect of migration on housing surroundings in the GAP region in terms of sustainabilty a case study of Diyarbakir huzurevleri region
- Tez No: 245637
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET IRKLI ERYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Kentlerde, doğal nüfus artışının yanı sıra sanayileşme ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak nüfus yoğunlaşmıştır. Nüfus artışı kentlerde konut gereksinimini artırmış ancak bu ihtiyaca barınma niteliğinde karşılık verilemediğinden ortaya sağlıksız ve yetersiz barınaklar çıkmıştır. Üretim ve tüketim alışkanlıklarındaki değişiklik ve fosil yakıtların kullanımı, çevresel bozulmaya, sınırlı kaynakların hızlı tüketilmesine, sebep olmuştur.Dünyada endüstri devrimiyle birlikte, Türkiye'de ise 1950'li yıllarda göç hareketlerinde artış görülmüştür. Türkiye'nin Güneydoğusu'nda yaşanan terör olayları küçük yerleşim alanlarındaki nüfusun büyük yerleşim alanlarına göç etmesine sebep olmuştur. Diyarbakır da bu göçten etkilenen illerin başında gelmektedir. Göçle gelenler kentin beş farklı yerinde yoğunlaşmışlardır. Huzurevleri Semtinde yer alan Nesrin Mahallesi göçle gelenlerin yoğun yaşadıkları yerlerden biridir. Bu durum nedeniyle Nesrin Mahallesindeki konut ve çevreleri sürdürülebilir planlama kapsamında uygun planlamaya yönelik çalışma alanı olarak seçilmiştir. Anket uygulamasıyla sürdürebilirlik örneklem alanda çözümlenmiştir. Enerji, tasarım, malzeme, peyzaj ve yerleşim ölçütleriyle değerlendirme yapılmış öneriler geliştirilmiştir.Bölgede yapılacak yeni planlamalarda çalışmadan elde edilen verilerin, yerel yönetimler tarafından kullanılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In urban areas, population has increased as a result of economic development, industrialization as well as natural population increase. Population increase has raised needs for housing in urban areas. Housing need hasn?t been met; poorly planned and insufficient shelters have emerged. The alteration in the habit of consumption and production, and use of fossil fuels has given rise to environmental degradation resulted with exhausting limited sources rapidly.There has been an increase in migration movement in Turkey in 1950s with the industrialization revolution in the World. Terror activities taking place in the south east of Turkey has caused the population in the small areas to migrate to urban areas. Diyarbakır is one of the most effected of these cities. People being affected as a result of migration have mainly inhabited in five different districts.Nesrin neighborhoods in Huzurevleri district is one of the places where those heavily dwelled. As a result of the circumstances, housing and its neighborhoods were chosen as the study field in the scope of sustainable planning oriented towards appropriate planning.Sustainability criterions have been analyzed in the case study by questionnaires that have been applied face to face.The evaluations have been done with the criteria of ,- Energy,- Design,- Materials,- Landscape and- Settlementand proposals have been improved. The obtained data is important as to be used by local municipalities in the studies of planning in the region.