Seyhan ve Ceyhan nehir havzalarının HEC-ResSim programı ile modellenmesi
Modelling of Seyhan and Ceyhan river basin with using HEC-ResSim program
  1. Tez No: 245639
  2. Yazar: BERK ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN N. ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışması Seyhan ve Ceyhan nehir havzalarının iyi bilinen HEC-ResSim paket programı ile baraj simülasyon modelinin oluşturulmasıyla ilgilidir. Seyhan Nehir Havzası modeli 8 tane baraj ve hidroelektrik santrali ve Ceyhan Nehir Havzası modeli 5 tanesi hidroelektrik santraline sahip 15 adet baraj içermektedir. Yaratılan model bütün mevcut ve planlanan sulamalar ve içme suyu projelerini kapsamaktadır. Hem Seyhan hem de Ceyhan nehir havza modelleri ilk olarak mevcut ve planlanan durumlar için, daha sonra ise her bir havzadaki fazla su potansiyelinin araştırılması için işletilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is intended to make a reservoir simulation model of Seyhan and Ceyhan river basins by using the well known program package HEC-ResSim. Seyhan River Basin model includes 8 dams and hydroelectric power plants and Ceyhan River Basin model includes 15 dams which 5 of them have hydroelectric power plants. The models created covers all existing and planned irrigation and water supply projects. Both Seyhan and Ceyhan river basin models simulated first for existing and planning scenarios and then for a search in excess water potential of each basin.