7,12-DMBA uygulanan ratların karaciğer dokusunda bazı apoptotik markerlar üzerine likopenin etkileri
The effects of lycopene on some apoptotic markers in liver tissues of 7,12 DMBA applied rats
- Tez No: 245651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Likopen; domates, karpuz, greyfurt, guava gibi meyvelerde yüksek konsantrasyonda bulunan karotenoit bir bileşiktir. Likopenin tüketimi ile kanser riski arasında zıt bir ilişki vardır. Bu çalışma, Wistar albino ratlarda 7,12- Dimetilbenzantrasen (DMBA) ile oluşturulmuş karaciğer hasarında Bax, Bcl?2, Kaspaz?3 ve Kaspaz?9 ekspresyonları ile Malondialdehit (MDA) ve Glutatyon (GSH) düzeyleri üzerine likopenin etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 30 adet Wistar albino cinsi (8 haftalık, 180-200g) dişi rat kullanılmıştır. Ratlar, her grupta 10 adet rat (n=10) bulunacak şekilde Kontrol grubu, DMBA grubu, DMBA+Likopen grubu olarak rasgele üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu dışındaki ratlara 40 mg/kg/canlı ağırlık dozunda DMBA araştırmanın birinci ve 30. gününde intraperitoneal olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lycopene is a carotenoid compound found in certain fruit, such as tomato, watermelon, pink grapefruit and guava in high concentrations. Dietary intake of lycopene is inversely associated with the risk of cancer. The present study was conducted to decipher the effects of lycopene on the expression of Bax, Bcl-2, Caspase-9, Caspase-3 with Malondialdehyde (MDA) and Glutathione (GSH) concentration during 7,12-dimethylbenz[a]-anthracene (DMBA)-induced liver damage in Wistar albino rats. In this study, 30 female Wistar albino rats (8 week, 180-220g) were used. Rats were seperated randomly to three groups as Control group, DMBA group and DMBA+Lycopene group (n=10). Rats were intraperitoneally injected with DMBA (40 mg/ per kg) except control group.