Myotis myotis'in (büyük farekulaklı yarasa) embriyo gelişim evreleri ve bu evrelerdeki bazı hücrelerarası madde bileşenlerinin dağılımının incelenmesi
Embryonic development stages of myotis myotis (large mouse-eared bat) and distribution of some extracellular matrix compounds in these stages
  1. Tez No: 245691
  2. Yazar: EMİNE PINAR PAKSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HAYRETDAĞ, PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada öncelikle Kırklareli/Koyunbaba Mağarası' nda yaşayan Myotis myotis türünün embriyonik gelişim evrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gebelik süresince dişi bireylerden embriyo örnekleri alınmış ve embriyoların gelişim evreleri belirlenmiştir. İlaveten belirlenen evrelerdeki bazı hücrelerarası madde bileşenlerinin dağılımı ele alınmıştır. Evreleri belirlenen embriyolardan kesitler alınmış ve immünohistokimyasal boyama yöntemi ile boyanmıştır. Belirlenen evrelerdeki farklı organlarda laminin ve fibronektin dağılımı incelenmiştir.Bu çalışmada Myotis myotis (Büyük farekulaklı yarasa) türü için 15 gelişim evresi, gebe dişi bireylerden elde edilen embriyolardan eksternal morfolojik özelliklere dayanarak belirlenmiştir. Bunlara ilaveten bilaminar blastosit evresi ise histolojik olarak uterustan alınan kesitlerde tespit edilmiştir. Belirlenen evrelerden iki tabakalı embriyo, Evre 10, Evre 11, Evre 14, Evre 16 ve Evre 18' ait embriyolardan alınan histolojik kesitlerde immünohistokimyasal boyama yöntemi kullanılarak hücrelerarası madde bileşenlerinden olan laminin ve fibronektin dağılımı incelenmiştir. Erken evredeki embriyo kesitlerinde yoğun bir fibronektin dağılımı gözlenmiştir. Embriyonel diski oluşturan hücreler etrafında da laminin tespit edilmiştir. Aynı bölgelerde fibronektin yoğunluğunun daha fazla olduğu belirlenmiştir. Gelişme ilerledikçe fibronektin yoğunluğu gittikçe azalmıştır. Evre 10, 11, 14, 16 ve 18'de somit, göz, mide, barsak, karaciğer, pankreas, akciğer, böbrek, kalp ve koroid pleksusda laminin yoğunluğunun fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu evrelerde fibronektin pozitif reaksiyon vermiş olsa da lamininden daha az yoğun olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to determine embryonic stages of Myotis myotis species living in Kırklareli/Koyunbaba Cave. For this purpose, embryo samples from female specimens were taken during pregnancy and embryonic stages were determined. Additionally distribution of some extracellular matrix compounds in these stages were evaluated. Sections were taken from known embryos at determined stages and stained immunohistochemically. Distribution of laminin and fibronectin at different organs was also investigated in determined stages.In this study, a total of 15 stages were established for Myotis myotis (Large mouse-eared bat), based on external morphological features of embryos obtained from pregnant females. In addition blaminar blastocyst stage was examined histologically from sections of the uterus. Distribution of extracellular matrix compounds laminin and fibronectin at sections from bilaminar embryo, stage 10, stage 11, stage 14, stage 16 and stage 18 were investigated by using immunohistochemical staining method. On sections of early embryos, high fibronectin density was observed. Laminin was also determined around the embryonic disc. Fibronectin density was found to be higher at the same area. Fibronectin density was decresed with the progress of development. At stages 10, 11, 14, 16 and 18, laminin density was high in somites, eye, stomach, intestine, liver, pancreas, lung, kidney, heart and choroid plexus. Although fibronectin has given positive reaction in this stages, it is recorded that fibronectin had less density then laminin.