Türkiye'deki myotis myotis (borkhausen, 1797) ve myotis blyti (tomes, 1857) türlerinin karyotipleri ve taksonomik durumları (mammali chiroptera)
Karyology and taxonomi status of myotis myotis (borkhausen,1797) and mytis blythi (tomes, 1857) in Turkey (mammali chiroptera)
- Tez No: 104590
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DEKİ MYOTISMYOTIS (BORKHAUSEN, 1797) VE MYOTIS BLYTHI (TOMES, 1 857) TÜRLERİNİN KARYOTİPLERİ VE TAKSONOMİK DURUMLARİ (MAMMALIA:CHIROPTERA) Nursel AŞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İrfan ALBAYRAK Bu araştırma, karyolojik analiz için 1996-2000 yıllan arasında Türkiye'den toplanan 45 Myotis myolis (Borkhausen, 1797) ve 19 M. blylhi (Tomes, 1857) örneği ile 1974-1996 yıllan arasında toplanmış ve koleksiyonda bulunan 119 M. myotis ve 125 M. blythi örneğine dayanmaktadır, örneklerden 17 dış ve 15 iç karakter ölçüsü alınmıştır, örneklerin yaş tayinleri yapılarak yavru, genç ve ergin olmak üzere üç yaş grubu tespit edilmiştir. Taksonomik değerlendirmeler için sadece ergin grubun verileri kullanılmıştır. Türlerin ekolojik, biyolojik, karyolojik ve taksonomik özelliklerine yer verilmiştir. Kıl morfolojisi bakımından incelenen her iki türün,“Annular”tipte kıl yapısına sahip olduğu saptanmıştır. Kürk rengi ve üreme özelliği kaydedilmiş ve Myotis myotis ve M. blythi 'nin senede bir yavru doğurduğu tespit edilmiştir. Farekulaklı büyük ve küçük yarasaya ait Türkiye örneklerinin üzerinden toplanan 36 adet yarasa sineğinin Diptera ordosundan Nycteribidae familyasına ait Penicillidia dufourii (Westwood, 1835) ve Nycteribia latreilli (Leach, 1817) olduğu kaydedilmiştir.Myotis blythi 'ye ait bir örnek Özerinden Ixodidae familyasına ait Ixodes cinsi bir kene bulunmuştur. Bu araştırmada 34'ü Myotis myotis' z, 27'si de M. blythi 'ye ait olmak üzere toplam 61 baculum örneği incelenmiş ve baculum ölçüsünün iki türü ayırıcı bir karakter olmadığı fakat baculum şeklinin nispeten ayırıcı olduğu tespit edilmiştir. Myotis myotis ve M. blythi türleri han, hamam, kervansaray, tünel ve derin kuyularda, mağaraların tavanlarında veya duvar çatlaktan arasında soliter veya koloni halinde bulunabilecekleri gibi Miniopterus schreibersi ve Rhinolophıts mehelyi ile simpatrik yaşadıkları saptanmıştır. Türkiye Myotis myotis ve M. blythi örneklerinde karyolojik analiz ilk defa yapılmış ve her iki türde diploid kromozom sayısının 44, temel kromozom kol sayısının 56, otozomal kromozomların kol sayısının 52 olduğu tespit edilmiştir. Kromozom setinde üç çift büyük, bir çift küçük metasentrik, 17 çift büyükten küçüğe sıralanan akrosentrik ve iki çift nokta benzeri akrosentrik otozomdan, orta boylu bir metasentrik X ve akrosentrik Y kromozomundan oluştuğu saptanmıştır. Türkiye'de bu iki türün, kromozom sayı ve yapısı ile değil morfometrik verilerle ayırt edilebildiği bulunmuştur. Türkiye örneklerinin verileri Palearktik bölgedeki kayıtlarla karşılaştırılmış ve Türkiye'de Myotis myotis myotis, M. myotis macrocephalicus, M blythi oxygnathus ve M.blythi omari alttürlerinin yaşadığı belirlenmiştir. 2001, 184 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Myotis myotis, Myotis blythi, Karyotip, Taksonomi, Alttür, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis THE KARYOTYPE AND TAXONOMIC STATUS OF MYOT1S MYOTIS (BORKHAUSEN 1 797) AND MYOTIS BLYTHI (TOMES, 1 857) IN TURKEY (MAMMALIA:CHIROPTERA) Nursel AŞAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. irfan ALBAYRAK This study is based on 45 Myotis myotis (Borkhausen, 1797) and 19 M. blythi (Tomes, 1857) specimens collected from Turkey for karyological analysis between 1996-2000 years and 1 19 M myotis and 125 M. blythi specimens caught between 1974-1996 years deposited in the collection. 17 external and 15 cranial measurements were taken from each specimen. Age determination was made and the specimens were divided into three age groups as infant, juvenile and adult. For taxonomical evaluations only the data of adult group were used. Ecological, biological, karyological and taxonomical characteristics of the species were given. It was determined that both species have“Annular”hair structure in respect to hair morphology examined. Fur colour and reproduction characteristics were recorded and it was determined that Myotis myotis and M. blythi gave a birth once a year.It was recorded that 36 bat flies collected from Turkish greater and lesser mouse-eared bats were belong to Penicillidia ditfourii (Westwood, 1835) and Nycteribia latreilli (Leach, 1817) from Nycteribidae family of Diptera. A tick specimen belongs to the genus Ixodes of the family Ixodidae was also found on a specimen of Myotis blythi. In this study, a total of 61 bacula which 34 belonging to Myotis myotis and 27 to M. blythi, was examined and it was determined that the measurements of baculum were not a diagnostic character but the shape of the baculum was relatively distinctive features for these two species. Myotis myotis and M. blythi species were found as solitary or colonies in khan, Turkish bat, cerevanserai, tunnel, deep well, wall crevices and on the ceiling of caves. They also found sympatrically with Miniopterus schreibersi and Rhinolophns mehelyi. Karyological analysis of Turkish Myotis myotis and M. blythi species was made for the first time and it was determined that diploid number was 44, the fundamental number was 56 and the number of the autosomal arms was 52 in both species. The set includes 3 large and one small metacentric pairs, 17 large to small acrocentric pairs, 2 dot-like acrocentric pairs, a medium sized X and an acrocentric Y. It was found that both species can be seperated according to morphometric data, not chromosome shapes or numbers. The data of Turkish specimens were compared with the records from Palaearctic Region and it was determined that Myotis myotis myotis, M. myotis macrocephalicus, M. blythi oxygnalhus and M. blythi omari existed in Turkey. 2001, 184 pages KEY WORDS: Myotis myotis, Myotis blythi, Karyotype, Taxonomy, Subspecies, Turkey