Öğrenci ve öğretmenlerin 11. sınıf kimya konuları ile ilişkili analojilerdeki benzerlik ve farklılıkları belirleme düzeyleri
Students? and teachers? analog-target mappings of 11th grade chemistry analogies
  1. Tez No: 245722
  2. Yazar: ÖZLEM SERİN ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada öğrenci ve öğretmenlerin 11. sınıf kimya konularında kullanılan bazı analojileri anlamlandırma düzeyleri incelenmiştir. Analojilerde kaynak-hedef eşleme düzeylerine öğrencilerin okuduğu okul türünün (Genel veya Anadolu), kimya dersine yönelik tutum düzeyinin ve öğrencilerin öğrenme stillerinin etkisinin olup olmadığı da araştırılmıştır.Çalışmanın örneklemini Balıkesir İlinde merkezde bulunan 4 Genel lise ve 4 Anadolu lisesi olmak üzere toplam 8 farklı lisede 2008?2009 Eğitim-Öğretim yılında 11. sınıfa devam etmekte olan 241 öğrenci ve çeşitli eğitim ?öğretim kurumlarında çalışan 13 öğretmen oluşturmaktadır. Öğrencilerin okulları ve şubeleri tesadüfen seçilmiştir.Öğrencilere 12 sorudan oluşan kimya analojileri kaynak-hedef eşleme testi, 12 maddeden oluşan öğrenme stilleri envanteri ve beşli likert tipinde 15 maddeden oluşan kimya tutum ölçeği uygulanmıştır. Öğretmenlere ise sadece kimya analojileri kaynak- hedef eşleme testi uygulanmıştır.Elde edilen sonuçlar öğrenci ve öğretmenlerin benzer kaynak-hedef eşlemeleri yaptığını ortaya koymaktadır. Öğrenci ve öğretmenlerin kaynak ile hedef arasındaki benzerlikleri belirleme oranının, farklılıkları belirleme oranına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Kız ve erkek öğrencilerin eşleme puanları arasında anlamlı bir fark bulunurken, okul türünün ve öğrenme stillerinin eşleme puanlarına anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Eşleme puanlarına tutum düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi belirlenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kimya eğitimi, kimya analojileri.
Özet (Çeviri)
In this study the students? and teachers? analog-target mapping levels with respect to some analogies used in 11th grade chemistry courses were investigated. The effect of school type (General or Anatolian), attitude toward chemistry and learning style on analog-target mapping levels also were investigated.The sample of the study consisted of 241, grade 11 students from four General and four Anatolian schools, and 13 teachers from different official and private educational institutions in Balıkesir. The schools and students were randomly selected.The students were administered the following scales: analog-target mapping test including 12 analogies, learning styles inventory and attitude scale toward chemistry consisted of 15 items in 5-point likert type. The teachers were administered only the analog-target mapping test.It was determined that the proportion of similarities stated by students and teachers is higher than the proportion of differences with respect to analog-target mappings. Results showed that the students and teachers displayed similar analog-target mappings. Statistical analyses showed that there is a statistically significant difference between girls and boys with respect to analog target mapping scores. Also statistically significant effect of attitude on analog-target mapping scores was determined. No effect was observed of type of school and learning styles preferences on mapping scores.KEY WORDS: Chemistry education, chemistry analogies.