Betonarme bina analizinde dolgu duvarların yatay ve düşey yüklere karşı davranışı
The behavior of infill walls under horizontal and vertical loads for R/C structure analyses
  1. Tez No: 245744
  2. Yazar: ÖMER ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. BAHADIR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de inşa edilen betonarme karkas yapıların büyük çoğunluğunda bölme duvar malzemesi olarak gevrek davranış gösteren fabrika tuğlası kullanılmaktadır. Dolgu duvarlar betonarme karkas yapıların statik projelendirmesinde taşıyıcı eleman olarak ele alınmayıp, sadece ölü ağırlıkları kiriş üzerine etkitilmektedir. Bu çalışmada, 8 katlı bir binaya SAP2000 ve ide statik yapı analiz programlarında, yönetmeliklere uygun olarak düşey ve yatay yükler uygulanmıştır. Dolgu duvarlar ise yapılmış olan deneysel ve analitik çalışmalar ışığında eşdeğer diyagonal basınç çubuğu olarak modellenmiştir. Pushover analiz yardımıyla binaya uygulanan deprem yükü karşısında dolgu duvarın davranışları ve bina performansına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, generally factory brick which is showing brittle behavior is used as wall materials in r/c structures. Infill walls of reinforced concrete frame structures not be treated as load carrier in static projects, only the dead loads are applied on the beams. In this study, vertical and horizontal loads were applied to an 8-story structure in accordance to regulations with the help of SAP2000 and İdestatik structural analysis programs. Infill walls are modeled as equivalent diagonal bar in the light of experimental and analytical works. Earthquake loads are applied at the building with the help of Pushover analysis and in the light of this analysis the behavior of infill walls and the r/c structure?s performance was examined.