Fotolitik oksidasyon ve fotolitik peroksidasyon ile bazı organik ve inorganik kirleticilerin parçalanmasında UV-A ve UV-C ışınlarının kıyaslanması
Comparison of UV-A AND UV-C lights in photolytic oxidation and photolytic peroxidation of some organic and inorganic pollutants
- Tez No: 245745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mining Engineering and Mining, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Birçok organik toksik ve inorganik kirleticilerin gideriminin biyolojik yollarla gerçekleştirilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle bu tip organiklerin giderimi için yeni teknikler araştırılmaktadır. Bu teknolojiler genellikle faz ayrımını (adsorpsiyon prosesleri, ayırma teknikleri) ve organikleri tam olarak parçalayan prosesleri (kimyasal oksidasyon/redüksiyon) içermektedir.Çalışmada, organik ve inorganik kirleticilerin İleri Oksidasyon Proseslerinden(İOP) olan Direk Fotoliz (UV) ve Fotolitik Peroksidasyon (H2O2/UV) proseslerinde iki farklı UV ışık kaynağı kullanılarak en ekonomik lamba tesbiti yapılmıştır. Çalışmada en ekonomik arıtımı sağlayan lambanın Led (UV-C: 395 nm) olduğuna karar verilmiştir İnorganik kirleticilerin Led lamba ile arıtımları %50-100 arasında, organik kirleticilerin ise %60-100 arasında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Many organic and inorganic toxic pollutants through biological treatment realization is quite difficult.Therefore, this type of new techniques are being investigated for the removal of organic.These technologies generally phase separation (adsorption processes, separation techniques), and fully organic components of the process (chemical oxidation / reduction) are included.Study of organic and inorganic pollutants from Advanced Oxidation Process (IOP) which direct Fotoliz (UV) and Fotolitik Peroxidation (H2O2/UV) process using two different UV light source was the most economical lamp adjusters. Study provides the most economical treatment of the Led lamp (UV-C: 395 nm) has been decided that UV-A light treatment of inorganic contaminants from 50-100%, 60-100% between the organic pollutants has been realized.