Isı ve nem etkisindeki çatlaklı alüminyum levhaların kompozit yama ile tamirinin kırılma ve yorulma analizleri
Fracture and fatigue analysis of repaired cracks in aluminum plates with composite patch under temperature and moisture
- Tez No: 245798
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, cam-elyaf takviyeli [0o] yönlü kompozit malzeme ile tamir edilmiş merkezi çatlaklı 2024-T3 alüminyum levhanın değişik ortam koşullarında (sıcaklık ve nem) kırılma mekaniği parametrelerinin ve çalışma ömrünün değişimi araştırılmıştır. Problem düzlem gerilme ve Mod I şartlarında ele alınmıştır. İlk aşamada, kullanılan malzemelerin mekanik özellikleri, kırılma mekaniği parametreleri ve deney sistematiği tespit edilmiştir. İkinci aşamada, Taguchi sistemine bağlı olarak deneyler yapılmış, nümerik analizleri tamamlanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Ayrıca Genetik Algoritmalar tekniği kullanılarak yamalı duruda Gerilme Şiddeti Faktörü'nü (KI) bulmak için alüminyum kalınlığına, yama tabaka sayısına ve sıcaklığa bağlı bir formül üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fracture mechanic parameters and fatigue life of the repaired cracks in 2024-T3 aluminum with bonded patches made of unidirectional composite plates having [0o] orientation has been investigated for different environmental conditions (temperature and moisture). The problem is handled in plane stress and Mode I condition. In the first step, mechanical properties of used materials, fracture parameters and experimental systematic have been determined. In the second step, the experiments have been conducted according to Taguchi system, numeric analyses have also been calculated and results are commented. Furthermore, a correlation has been obtained for Stress Intensity Factor (KI) as a function of plate thickness, number of composite plate layers and temperature for patched case by using Genetic Algorithm (GA) approach.