Yielding of rotating two-layer composite tubes
Dönen iki katmanlı kompozit tüplerin akması
- Tez No: 245830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, dönen iki katmanlı kompozit tüplerin elastik analizi için analitik bir yaklaşım sunmaktır. Gerilme ve yer değiştirmelere ait ifadeler elde edilmiş ve kritik akma koşulları von Mises akma kriteri kullanılarak incelenmiştir. Analitik çözümler ayrıca çeşitli malzeme setleri için uygulanmış ve dönme etkisi altındaki gerilme ve yer değiştirme dağılımları bulunmuştur. Akmanın sistemin iç yüzeyinden, iki tüpün etkileşim yüzeyinden veya özel bir durum olarak, iki tüpün iç yüzeylerinden eş zamanlı başlayabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present an analytical approach for the elastic analysis of rotating two-layer composite tubes. The expressions of stresses and displacement are obtained and the critical cases of yielding are examined using von Mises yield criterion. The analytical solutions are also checked numerically for material sets and stress and displacement distributions are obtained under rotation. It is found that yielding may begin at the inner surface of the assembly, or at the interface of the two tubes, or as a special case, simultaneously at the inner surfaces of both tubes.