Development of an improved algorithm for multiple diffractions in urban radio propagation
Kentsel radyo yayılımında çoklu kırınımlar için iyileştirilmiş bir algoritma geliştirilmesi
  1. Tez No: 245829
  2. Yazar: MEHMET BARIŞ TABAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, çoklu bina yapılarında geçiş bölgesi kırınımları için Genel Kırınım Teorisine (GKT) dayalı kırınım algoritmaları özetlendi ve çoklu bina yapılarında elektrik alan tahmini için daha hızlı ve kesin sonuçlar veren daha gelişmiş bir GKT algoritması ileri sürüldü. Dışbükey zarf tekniğine dayalı eğim kırınımı modeli (EKDZ), Eğim kırınımı (EK) ve fresnel bölgesi kavramı üzerine kurulmuştur. Bu model karasal yayıncılıkta kapsama alanı kestiriminde de kullanılabilir. Bu tez ayrıca, GKT bazlı modelleri hesaplama süresi ve kesinlik için karşılaştırır. Üstelik, EK ve EKDZ modelleri, Kirchhoff-Huygens integrallerinin çözümü üzerine kurulan fiziksel optik modeli ile de karşılaştırılır. Daha hızlı ve kesin radio ağları planlaması yapmak için çok geniş çaptaki benzetimlerin sonuçları sunuldu ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a review of diffraction algorithms based on Uniform Theory of Diffraction (UTD) for multiple diffractions, and proposes an improved UTD model for fast and more accurate field prediction for multiple diffractions. The proposed model is based on the improved version of slope UTD and Fresnel zone concept, called slope UTD with convex hull. This model can be used for coverage prediction in terrestrial broadcasting systems. The thesis also provides a comparison for UTD based algorithms, and discusses the results for computation time and accuracy. Furthermore, slope UTD and slope UTD with convex hull models are compared with a Physical Optics (PO) solution based on numerical computation of Kirchhoff-Huygens integrals. Results of extensive simulations are presented, and discussed for the development of fast and accurate radio network planning tools.