Kayseri ilinde mobilya sanayisinde faaliyet gösteren işletmelerin sosyo-ekonomik açıdan incelenmesi
Social and economical investigation of furniture manufacturing enterprises of Kayseri province
- Tez No: 245842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Wood Products, Economics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sektörel olarak endüstriyel üretimler, üretim faktörlerinin süreklilik arz edecek uygunluğu ölçüsünde belirli bölgelerde daha fazla yoğunlaşmaktadır. Orman ürünleri sanayi alanında Kayseri, ülkemizde bu anlamda yoğunlaşmanın olduğu bir ildir. Ülkemizde orman ürünleri sanayisi ile ilgili veriler incelendiğinde; bütün iller içerisinde, orman ürünleri sanayisinin temel hammadde kaynağı olan orman varlığı bakımından alt sıralarda bulunması, nüfusunun azlığı, yetişmiş teknik eleman kullanımının düşüklüğü ve eski teknoloji kullanımın fazlalığı gibi nedenlere rağmen, ülke genelinde orman sanayi ürünleri üretim ve ihracatında hep ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu durumun sürdürülebilir olması, dünyada meydana gelen her türlü gelişimi yakından takip edebilmekle mümkün olacaktır. Ancak, dünya üzerindeki yeni oluşumlar o kadar hızlı olmaktadır ki, bunları takip etmek ve ayak uydurmaya çalışmakta o kadar güçleşmektedir.Dünya'daki gelişmeler bir tarafa, ülke içi değişimler ve olaylar da önemli sonuçların doğmasına neden olabilmektedir. Bilindiği üzere Kayseri, özelliklede son 20 yılda orman ürünleri sanayisinde özelliklede mobilya sektöründe büyük gelişim göstermiştir. Özellikle sanayisinde markalaşma ve kurumsallaşmaya gitmiştir. Bu sayede yurt dışına açılmış ve yaptığı ithalat ve ihracat oranlarıyla Türkiye ve dünyada dikkat çekmiştir. Ardından 2001 yılı ekonomik krizi geçirmesine rağmen kriz sonrasında hızını hiç kesmemiştir ve hep bir adım daha önde olduğunu göstermiştir. Bu ve benzer ana etkileyici faktörlerin etkisi dikkate alınarak; Kayseri'deki mobilya sanayisinin mevcut durumu, hazırlanan anket formları sayesinde sanayiciler ile yüz yüze görüşülerek belirlenmiş, sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.Elde edilen bulguların değerlendirilmesi neticesinde, çalışan sayısı bakımından işletmelere bakıldığında işletmelerin büyüklüğü arttıkça kapasite kullanım oranının arttığı görülmektedir. Bununla bağlantılı olarak ta çalıştırılan mesleki teknik eleman sayısının arttığı belirlenmiştir. Benzer şekilde mesleki standartları dikkate alan, çeşitli kuruluşlar ile yakın ilişki içerisinde olan ve işletmecilik faaliyetlerindeki gelişmeleri yakından takip ederek faaliyetine devam eden işletmelerin büyüklüklerinin de arttığı anlaşılmıştır. İşletme büyüklüğü arttıkça, mobilya üretiminin arttığı, Teknoloji kullanımının arttığı, hammaddenin orman genel müdürlüğü dışındaki kaynaklardan temin edildiği, piyasa koşullarından kaynaklanan kapasite yetersizliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial productions on a sector basis are more intensified in some regions depending on degree of sustainability of certain production factors. In forest industry area, Kayseri is one of those intensified provinces. By looking at the forest industry data of our country, Kayseri is one of the leading provinces regarding production and exportation of forest products, although this region is listed on the bottom according to forest value, low population, lack of qualified employees and abundance of using old technology. The sustainability of the current status will be possible by following the developments and trends closely in the world. However, those developments are happening very rapidly and this will be very difficult to follow and apply the necessary changes.Apart from the outside of the world, domestic developments and events contribute to the rising of the important results. It is known that Kayseri, especially in the forest products industry, especially in the furniture industry has shown great improvement in the last 20 years. Especially Kayseri went to institutionalization and branding in this sector. With this, Kayseri opened its way to foreign markets and has been remarkable region for export and import rates in Turkey and in the world. In 2001, after the economic crisis passed, Kayseri never slowed down and has shown that it is one step ahead. Taking those affecting factors into account, the current status of furniture industry was determined by a questionnaire developed by face to face interviews of entrepreneurs, the problems were identified and solutions were try to be offered.The evaluation of the results shown that, in terms of number of employees, capacity utilization increases as the enterprises get larger. Parallel to this, number of qualified employees is also increased. Similarly, the size of the enterprises is increased if occupational standards are taking into account, they are in close relationship to various institutes and new administrative developments are closely followed. It was also determined that as the size of the enterprise increases, amount of furniture manufactured and use of technology is also increased. Furthermore, the raw materials are obtained from other resources not from forest directorate. And also there is lack of capacity because of current market conditions.