İşlem maliyeti yaklaşımı açısından lojistik sektöründe dış kaynak kullanımı: Kayseri ili örneği
Logistics outsourcing in the frame of transaction cost economics theory: Kayseri̇ city case
  1. Tez No: 389106
  2. Yazar: VELİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL VARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı; lojistik sektöründe dış kaynak kullanımının İşlem Maliyeti Teorisi kapsamında incelenmesidir. Bu kapsamda; Kayseri İlinde faaliyet gösteren mobilya üretici işletmeler çalışma evreni, Kayseri Organize Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren mobilya üretici ve ihracatçısı firmalar ise araştırma örneklemi olarak belirlenmiştir. Kayseri ili, Türkiye'de mobilya ihracatının önemli bir payına hakim, ülke çapında tanınan sektör aktörlerine ev sahipliği yapmaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı; Boğazköprü Lojistik Köyü Projesi, BALO Projesi gibi yatırımlarla ticari kimliği daha da ön plana çıkacak olan bu ilin Türkiye lideri olduğu mobilya sektöründe lojistik faaliyetlerdeki dış kaynaklama eğiliminin araştırılmasıdır. Çalışmada; Türkiye'deki mobilya sektörünün merkezi konumundaki Kayseri'de üretim yapan 52 firmanın orta ve üst düzey yöneticisi ile, anket çalışması ve yapılandırılmamış mülakatlar icra edilerek, firmaların fiziksel dağıtım sürecinde lojistik faaliyetlerindeki dış kaynak kullanımı eğilimleri İşlem Maliyeti Teorisi kapsamında analiz edilmiştir. Literatürde lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının İşlem Maliyeti Teorisi kapsamında incelendiği çalışmalarda farklı ve çelişkili bulgular gözlenmektedir. Çalışmamızın bulgularına göre; işlem maliyeti değişkenlerinden adanmış varlık özgünlüğü, beşeri varlık özgünlüğü, davranışsal belirsizlik ve sıklık değişkenleri ile lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımı eğilimi değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Çalışmamızın bulguları fiziksel dağıtım faaliyetinin incelendiği Bienstock ve Mentzer, Reeves ve diğerlerinin çalışmalarının bulguları ile tutarlıdır. Teorik bulgunun yanı sıra Kayseri ilindeki mobilya sektöründeki firmaların lojistik faaliyetlerinde %96,2 oranında dış kaynak kullandığı ve Kayseri ilinin lojistik potansiyelinin güç geçtikçe artan bir eğilim izlediği bulgusu da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine logistics outsourcing in the frame of Transactions Costs Economics theory. Within this framework, furniture production firms in Kayseri City are choosen as target population, the furniture production and exporters firms in Kayseri Organized Industrial Zone, are choosen as sample of this study. Kayseri City hosts country-wide reputed sectoral actors which own important ratio of furniture export rates in Turkey. The other purpuse of study is to analyse logistics outsourcing tendency of Kayseri City which has a potential to be prominent commercial zone of the country with Boğazköprü Logistics Village Project and BALO Project. In our study, it is done a survey study and unmodeled face to face interviews with 52 furniture production firms' mid-level and senior managers in Kayseri (Core Production Area in Turkey) and it is analysed their logistics outsourcing tendency in the view of the TCA theory. In the litarature studies that examine Logistics Outsourcing Tendency and TCE relationship, it is monitored conflicting and different findings. In our study's findings, it is examined that there is no statistically significant support among TCE variables (dedicated asset specifity, human asset specifity, behavioral uncertainty, frequency) and Logistics Outsourcing Tendency variable. This outcome is consistent with Bienstock and Mentzer and Reeves et al.'s studies that analyse physical distribution phase of logistics. Besides theorical findings, It is also analyzed that the furniture production firms in Kayseri use mostly (%96,2)“Outsourcing”in their logistics operations and Kayseri City has a growing logistics trend.