Preparation of silica nanoparticles in reversed micellar systems
Tersinir misellerde silis nanoparçacıklarının hazırlanması
  1. Tez No: 245859
  2. Yazar: AYŞEGÜL DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ZEYNEP ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüzey-aktif maddeler apolar ortamda iken hidrofilik baş grupları ile su damlacıklarını hapsederek tersinir miseller oluştururlar. Apolar yağlı ortamda dağılmış su damlacıklarının hidrofilik çekirdeğinde, suda çözünür pek çok madde çözündürülebilir ve bu çekirdek birçok tepkime için mikro reaktör görevi görebilir. Bu çalışmanın amacı tersinir misellerin hidrofilik çekirdeklerini floresan boya ile doldurulmuş silis nanoparçacıklarının sentezlenmesinde mikroreaktör olarak kullanmaktır.Tersinir miselleri kararlı kılmak için hem anyonik hem de iyonik olmayan yüzey-aktif maddeler kullanılmıştır. Silis nanoparçacıklar su damlacıkları içinde sentezlenmiş, ve yüzey-aktif madde değişimi ile damlacık boyutunun parçacık boyutu üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Flurosan boyar madde ile doldurulan silis nanoparçacıklarının biyomoleküllerin işaretlemede kullanım alanları olması nedeniyle, bu nanoparçacıklar su damlacıkları içinde oluşurken, üç farklı flurosan boyar madde ile doldurulmuş ve optik özellikleri incelenmiştir.Silis nanoparçacıklarının boyutunun su-yüzey-aktif madde molar oranına, yani damlacık boyutuna, bağlı olarak değiştirilebileceği görülmüştür. Parçacıkların floresan emisyon spektrumu incelendiğinde anorganik Ru(bipy)3 boyar madde ile doldurma işleminin başarılı olduğu görülmüştür. Boyar madde anfifilik Rhodamine 101 ve daha hidrofobik Bodipy olarak değiştirildiğinde, doldurulma işleminin oluşabilmesi için boyar maddede yapısal değişiklikler gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
When surfactants are in apolar media, they form reverse micelles by encapsulating a water droplet inside their hydrophilic head groups. The hydrophilic core of the water droplet which is dispersed in the oily apolar environment can solubilize water-soluble species and can be used as a microreactor for a number of reactions. The aim of this study is to use these hydrophilic cores of reverse micelles as a microreactor to synthesize fluorescent dye-doped silica nanoparticles.Both anionic and nonionic surfactants have been used to prepare reverse micelles. Silica nanoparticles were prepared inside the droplet cores and the effects of changing the surfactant, as well as the size of the dispersed droplets, on the particle size were investigated. Since the fluorescence dye-doped silica nanoparticles can be used as labeling agents for biomolecules, these nanoparticles were then doped with three different types of fluorescent dyes while forming inside the dispersed droplets and their optical properties were investigated.It has been observed that the silica nanoparticle size can be controlled by changing the water-to-surfactant molar ratio, i.e. the droplet size. The fluorescent emission spectrum results have shown that the doping with inorganic hydrophilic dye Ru(bipy)3 was highly successful. When the dye was changed to amphiphilic Rhodamine 101 and more hydrophobic Bodipy, structural dye-modification seemed to be necessary to achieve doping.