A study of anomalous events in CMS-HF PMTs
CMS-HF PMT'lerindeki anormal olaylar üzerine bir çalışma
- Tez No: 245860
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
CMS Dedektörünün İleri Hadronik Kalorimetresi (HF) hadronik jetlerin ölçümünde ve çoğunlukla yeni fiziksel olgularla bağdaştırılan dik yönde kayıp enerjinin belirlenmesinde rol oynayacaktır. HF, yüklü parçacıkların yarattığı Çerenkov ışığının konvansiyonel ışık çoğaltıcı tüpler (PMT) tarafından toplandığı kuvars fiber bazlı bir kalorimetredir. 2004 yılında HF üzerinde gerçekleştirilen test demeti çalışmasında, gelen demetin enerjisine kıyasla aşırı yüksek enerjili olaylar görülmüştür. Bu anormal olaylar 2007 yılındaki test demeti çalışmasında da gözlenmiştir.Bu tezde anormal olaylar çeşitli yönleriyle incelenmektedir. Elektromanyetik (EM) ve hadronik (HAD) kanallardaki sinyallerin karşılaştırılması üzerinde özellikle durulmaktadır. Değişik momentumlarda çeşitli pion ve muon test demetleri için EM/HAD ve HAD/EM enerji oranı histogramları çizdirilmiştir. Demetin vurduğu bölme ve normal enerji aralığındaki olaylar için çizdirilen histogramlarda net bir tepe gözükmekte ve böylece bu olaylar için bir korelasyonun varlığı doğrulanmaktadır. Demetin vurduğu diğer tüm bölmelerde anormal yüksek enerjili olaylar için çizdirilen histogramlarda ise böyle bir korelasyon gözükmemektedir. Bu gözlem, anormal olayların büyük olasılıkla parçacıkların fiberlerden geçerek PMT'lere ulaşmak yerine doğrudan PMT'lere çarpmalarından kaynaklandığı, deneysel bir önem arz etmediği ve analiz dışı bırakılabileceği sonucuna varmamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Forward Hadronic (HF) calorimeter of the CMS detector will measure the hadronic jets as well as determine the missing transverse energy generally attributed to new physics phenomena. HF is a quartz fiber calorimeter in which the \v{C}erenkov light generated by charged particles is collected by conventional photomultiplier tubes (PMT). In the HF test beam of 2004, events with unusually high energies with respect to the incoming beam energy were seen. These abnormal events were later confirmed in the 2007 test beam study.In this thesis, anomalous events are studied in various aspects, with more emphasis on the comparison of their electromagnetic (EM) and hadronic (HAD) channel signals. EM/HAD and HAD/EM energy ratio histograms are plotted for several pion and muon test runs with different beam momenta. Incident tower ratio histograms in the typical energy range display a clear peak, justifying the existence of a correlation while histograms of abnormally high energy events for the sum of all other towers do not exhibit such a relation. This observation might help us infer that these anomalous events, which most probably result from particles striking PMT windows directly instead of passing through fibers to reach them, are of no experimental significance and may be tagged as“unreal”' events to be discarded.