Solving the capacitated multifacility Weber problem approximately
Sınırlı sığalı çok tesisli Weber problemi için yaklaşık çözüm yöntemleri
  1. Tez No: 245882
  2. Yazar: BURAK BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. İ. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada en küçük maliyetle, $m$ tane tesisin düzleme yerleştirilmesi ve sınırlı sığalarıyla $n$ müşterinin istemlerinin karşılanmasını amaçlayan sınırlı sığalı çok tesisli Weber problemi üzerinde çalışıldı. Bu tür tesis yerleştirme atama problemlerindeki tek maliyet tesis ve müşteri arasındaki uzaklıkla doğru orantılı olan taşıma gideridir. Tesis sığaları ile müşteri yerleri ve istemleri önceden belirlenmiştir ve problem için veridir. Bu problem çözümü zor olan bir dışbükey olmayan eniyileme problemidir ve bazı yaklaşık çözüm yöntemleriyle eniyi amaç fonksiyonu için üst ve alt sınırlar bulunup sürekli olarak iyileştirilmesi iyi bir yaklaşım olabilir.Yaklaşık çözüm yöntemlerine değişmeli yerleştirme atama benzeri sezgiselleriyle başlandı ve kesikli uyarlaması ile onun Lagrange gevşetmesi ile devam edildi. Bazı alt sınır algoritmaları da bazı uzaklık normlarının özel niteliklerinden faydalanılarak tanımlandı. Bunlara ek olarak, asıl model gevşetilerek incelendi ve bir Lagrange sezgiseli tasarlandı. Bu sezgiselde, Lagrange alt problemin ya doğrusal gevşetmesi ya da tam sonucu sütun üretme ve dal maliyetlendir algoritmaları kullanılarak ve içbükey enküçükleme alt problemleri çözülerek bulundu.Her ne kadar bu çözüm yöntemleriyle her zaman kesin çözüm bulunamasa da yaklaşık çözüm yöntemleri ümit verici sonuçlar verdi. Bu algoritmalar kullanılarak hesaplanan sıkı sınırlar, bu grup problemler için kesin çözüm arayan yöntemlerde de yararlı olabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the capacitated multifacility Weber problem which is concerned with locating $m$ facilities in the plane, and allocating their limited capacities to $n$ customers at minimum total cost. In this group of location-allocation problems, the only cost dealt with is the transportation cost that is proportional to the distance between the facility and the customer. The capacities of each facility and the demands and the locations of each customer are predetermined and given as parameters. This problem is an intractable non-convex optimization problem and difficult to solve. Therefore, using approximation strategies to compute efficient and accurate lower and upper bounds for the capacitated multifacility Weber problem can be a good approach.We first concentrate on the alternating location allocation heuristics. Then we continue with the discretization strategies and the Lagrangean relaxations of the approximating models. Some specific lower bounding algorithms are also defined by using the special properties of some of the distance functions. In addition to them, the relaxation of the main model is investigated and a Lagrangean heuristic is devised. In this heuristic, either a linear relaxation or exact solution of the Lagrangean subproblem is found by using column generation and branch and price algorithms combined with concave minimization.Although an exact solution methodology is not found, the approximation methods give accurate results. The tight bounds calculated by using these algorithms can be convenient in searching the exact solutions for this group of problems.