Parallel AAA and mobile IP registration for high performance and scalable mobile roaming
Yüksek performans ve ölçeklenebilir mobil dolaşım için paralel AAA ve mobil IP kaydı
- Tez No: 245884
- Danışmanlar: PROF. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde kablosuz bağlantı teknolojileri iletişimde önemli bir yere sahiptir. Kullanıcıların daha hızlı, daha yaygın ve kesintisiz bağlantı talepleri, bu alandaki çalışmaların hızla artmasını ve ilerlemesini sağladı. Sonuç olarak, kullanıcılara hizmet vermek üzere kurulan ve kullanılan bir çok farklı altyapı ortaya çıkmıştır. Bu farklı altyapıları kullanırken, ortak desteklenen bir sistem ile kullanıcının altyapı türünden bağımsız olarak sürekli bağlı kalmasını sağlayacak bir teknoloji ihtiyacı doğmuştur. Bu sorunlara kalıcı çözüm bulmak için bir çok model geliştirildi ve hala geliştirilmektedir. Mobil IP bu modeller içinde sıyrılan ve IETF tarafından standartlaştırılıp kullanıma açılan, sektörde ve akademide kabul görmüş bir protokoldür. Mobil IP, kullanıcının aktif TCP baglantılarını baştan kurmasına gerek bırakmayacak şekilde IP tabanlı her hangi iki ağ arasında, altyapıdan bağımsız bir şekilde dolaşmasına olanak sağlar.Son kullanıcı ve servis sağlayıcı açısından kullanılabilirliğini ve esnekliğini arttırmak için Mobil IP ile AAA iletişimi entegre edilmiştir. AAA protokülün desteğiyle kimlik denetimi, ilgili anahtarların dağıtımı ve muhasebe için data toplanması mümkün olmaktadır. Fakat AAA entegre edilmiş Mobil IP'de yeni bir oturum açmak için gereken zaman, Mobil IP kayıdı öncesinde AAA mesajlaşmaları gerçekleşmesi gerekli kılındığından önemli ölçüde artmıştır.Biz bu çalışmada ilgili AAA ve Mobil IPv4 iletişimlerini paralel gerçekleştirerek yeni bir çözüm önermekteyiz. Bu önerimizde AAA ve Mobil IPv4 standartlarını bozmadan, yeni bir oturum açmak için gereken zamanı kısaltmaktayız. Bu tezde önerdiğimiz çözümün analatik olarak incelemesi sunulduktan sonra servis sağlayacaların kullanacağı alt ve üst yapıya uygun parametrelerle yaptığımız simulasyon çalışmalarının sonuçları gösterilmektedir. Önerdiğimiz çözüm, kayıt zamanı olarak daha iyi performans sergilemekte ve ölçeklenebilirlik açısından şu an kullanılan standard'a gore yakın ve daha iyi şartlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
An important part of the communication technology currently depends on the wireless networking. With the increase in the connectivity needs, many types of wireless technologies have been deployed to ensure the coverage of the living areas using short and long range networks. Due to the access needs for efficient and continuous connectivity, interoperability became a very important issue. Mobile IPv4 is a well accepted protocol, standardized by IETF for such needs. Mobile IPv4 enables a wireless node to move from one infrastructure to another without disrupting the end-to-end TCP communication. Almost all IP based wireless technologies that are already developed or under development aim Mobile IP support.Support for Authentication, Authorization and Accounting (AAA) architectures are also included in latter Mobile IP standards. IETF draft standard ?RADIUS Mobile IPv4 extensions? defines new attributes and methods to provide AAA support for Mobile IPv4. This standard defines new interactions before starting the Mobile IP registration between a mobile node and RADIUS servers. The preliminary RADIUS server interactions increase the overall time needed for Mobile IP with RADIUS registration significantly.In this thesis work, a new solution, named ?Parallel AAA and Mobile IP Registration? is proposed to decrease the communication overhead associated with preliminary RADIUS server interactions. In the proposed solution, the existence of pre-established Foreign Agent - Home Agent security associations are assumed. A simulation model of the proposed solution and the RADIUS Mobile IPv4 extension standard is developed to compare their overall registration time performance. The simulation model also provides a scalability analysis of overall registration time. It is also shown that the proposed solution performs better under various communications link and server hardware settings.