Kuzeydoğu Akdeniz'de bazı teleost balıklarda görülen monogenean parazitlerin incelenmesi
A study of presence of haemoparasites in some infested fishes by isopoda from Northeastern Mediterranean Sea
- Tez No: 245962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
İskenderun Körfezi (Kuzey Doğu Akdeniz)'nden elde edilen 31 adet Diplodus vulgaris, 20 adet Diplodus sargus sargus, 19 adet Oblada melanura, 20 adet Siganus luridus ve 19 adet Sargocentron rubrum örneği monogenean parazit varlığı yönünden incelenmiştir. Araştırma 35°47?00??- 35°46?30??Doğu ve 36°17? 38??- 36°17?14??Kuzey koordinatlarında Mart-Aralık 2008 tarihleri arasında yürütülmüştür. Incelenen balık türlerinin tamamında farklı prevelans düzeylerinde solungaç lamellar epitalinden monogenean parazitlerin varlığı belirlenmiştir. Bunlar Microcotyle sp. Oblada melanura'da, Lamellodiscus sp. Diplodus vulgaris, Diplodus sargus sargus ve Siganus luridus'da ve Diplectanum sp. ise Sargocentron rubrum türünde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A total of 109 fish specimens comprising of Diplodus vulgaris (31), Diplodus sargus sargus (20), Oblada melanura (19), Siganus luridus (20) and Sargocentron rubrum (19) from Iskenderun Bay, Nort East Mediterranean Sea (Turkey) were examined in terms of presece of monogenean parasites. Sampling was carried out (in 35°47?00??- 35°46?30??E and 36°17? 38??- 36°17?14??N geographical location) between March to December 2008. Monogenean parasites were found from gill lamellar epithelium of all examined fish species in different prevalence level. The detected monogeneans from the gill epithelium of infested fishes were Microcotyle sp. on Oblada melanura, Lamellodiscus sp. on Diplodus vulgaris, Diplodus sargus sargus and Siganus luridus, Diplectanum sp. on Sargocentron rubrum respectively.