Sıcaklık ve tuzluluğun benekli karides, Metapenaeus monoceros (Fabricius)'un yumurta inkübasyonu ve larval gelişim üzerine etkileri
The effects of salinity and temperature on egg incubation and larval development of Metapenaeus monoceros (Fabricius)
  1. Tez No: 245963
  2. Yazar: NURAN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Üç farklı su sıcaklığı (24, 28°C ve 32°C) ve tuzluluk (?35, 40 ve ?45) seviyesinin benekli karides, Metapenaeus monoceros (Fabricius)'un yumurtalarının açılma oranı ve açılma süresi, larval aktivite ve protozoeal aşamaya geçiş oranı üzerine etkileri kontrollü laboratuar koşulları altında araştırılmıştır. Döllenmiş yumurtalar doğadan dördüncü gonad aşamasında yakalanmış ve laboratuarımızda yumurtlatılmış dişilerden elde edilmiştir. Döllü yumurtalar 9 tuzluluk ve sıcaklık kombinasyonundan oluşan 2 litre kapasiteli deneme düzeneğinden birine 100 adet/litre olacak şekilde stoklanmışlardır.Tüm muamelelerde açılma gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The combined effects of three different temperature (24, 28°C and 32°C) and salinity (35, 40 and 45ppt) levels on egg hatching rate, incubation time, larval activity and the reaching rate until protozoeal (PZ) stage of Metapenaeus monoceros (Fabricius) were investigated under controlled laboratory conditions. Fertilised eggs obtained from a female caught from the nature and spawned in our laboratory. The eggs were stocked in 2-L glass larval culture flasks and received one of nine salinity and temperature combinations in three replicates.The eggs hatched in all treatments.