Sardunya kökü (Pelargonium sidoides) ekstraktının yavru sazan (Cyprinus carpio L. 1758)'larda büyüme, vücut kompozisyonu ve kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of dietary sardinia root exttract (Pelargonium sidoides) on growth, whole-body composition and blood characteristics of the common carp (Cyprinus carpio L. 1758)
  1. Tez No: 245965
  2. Yazar: ARMAĞAN GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Sardunya kökü (Pelargonium sidoides) ekstraktının farklı oranlarda yeme ilavesinin sazan yavrularının büyümesi, vücut kompozisyonu ve kan parametreleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Deneme, Mustafa Kemal Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bozdoğan ve Dokuzoğlu Deniz ve Tatlı Su Balıkları Araştırma Ünitesi'nde yürütülmüştür. Ortalama ağırlığı 0.67±0.05 g olan yavru sazanlar 0, 1, 3 ve 5 ml 100 g-1 oranında Sardunya kökü ekstraktı ilave edilmiş yemlerle 90 gün süreyle beslenmiştir. Deneme tesadüf parselleri desenine göre oluşturulmuştur. Denemede her muamele grubundan üç tekerrür ve her tekerrürde de 15 adet olmak üzere; toplam 180 adet sazan yavrusu kullanılmıştır.Deneme sonunda canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı ve protein etkilik oranı bakımından en iyi sonuç 5 ml 100 g-1 oranında Sardunya kökü ekstraktı içeren grupta belirlenmiştir. Yaşama oranı bakımından Sardunya kökü ekstraktı doz grupları arasında önemli derecede bir farklılık ortaya çıkmamıştır (P>0.05) ve gruplar arasında en yüksek yaşama oranı % 93.33±3.85 ile 1 ml 100 g-1 ve % 91.14±2.22 ile 5 ml 100 g-1 Sardunya kökü ekstraktı içeren grupta tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of dietary Sardinia root extract (Pelargonium sidoides) on growth, whole-body composition and blood characteristics of the common carp (Cyprinus carpio L.1758) were investigated. This study was conducted at the Bozdoğan and Dokuzoğlu Research Unit of Faculty of Fisheries an Aquaculture of Mustafa Kemal University. Fish with an average body weight of 0.67±0.05 g were fed with different concentrations (0, 1, 3 ve 5 ml 100 g-1 ) of Sardinia root extract at dietary for 90 days. The experiment was designed as randomized block. Each treatment was tested in three sub-groups (3 replications) each contained 15 fish, totally 180 carps were used in this study.At the end of experiment, the highest values of weight gain, specific growth rate, food conversion range and protein efficiency ratio were 12.66±0.39 g, 3.41±0.11, 1.23±0.05 and 1.65 ±0.05 at 5 ml 100 g-1 Sardinia root extract dosage group respectively. The highest survival rates were 93.33% at 1 ml 100 g-1 and 91.14% at 5 ml 100 g-1 Sardinia root extract dosage groups. The survivals of all Sardinia root extract groups were not different compared with the survival of control.