Farklı bölgelerden alınan patates tohumluklarının turfanda üretim koşullarındaki büyüme ve verim özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of growth and yield performances of different seed sources under early potato production conditions
  1. Tez No: 245966
  2. Yazar: MUSTAFA ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de halen tohumluk üretimi yapılan veya potansiyel tohumluk üretim alanı olabilecek farklı bölgelerde üretilen tohumlukların, Hatay'da turfanda üretim koşullarındaki büyüme ve verim performanslarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmada, üç farklı patates çeşidi (erkenci Agata, orta erkenci Marabel ve orta geçci Agria) ana parsellere ve sekiz farklı tohumluk üretim bölgesi (Tufanbeyli, Göksun, Konya, Sivas, Kayseri, Erzurum, Bayburt, Tokat) alt parsellere gelecek şekilde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak dikilmiştir. Her bölgeden alınan tohumluk yumrular (28-55 mm çapında) denemede, her bir alt parsel, 8 m uzunluğunda ve 70 cm aralıklı 2 sıradan oluşaturularak, toplam alt parsel boyutu 8 x 1.4 = 11.2 m2 olacak şekilde Ocak ayı içerisinde iki sıralı patates dikim makinesi kullanılarak dikilmiştir. Daha sonra standart bakım işlemleri yapılarak bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişmeleri sağlanmış, yetişme dönemi boyunca gerekli gözlem ve ölçümler yapılarak, tüm çeşitlerin hasat olgunluğuna gelmelerinden sonra iki sıralı patates söküm makinesi kullanılarak denemenin hasadı gerçekleştirilmiştir. Denemede çeşit ,lokasyon ve çeşit x lokasyon interaksiyonunun turfanda patates yetiştiriciliğinde farklı sonuçlar vermiştir. Aynı zamanda çeşitler bazında erkenci den geççiye doğru verim performansında artış olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of seed production location on growth and yield of early potato in Hatay between January and June in 2008. Seed tubers of three potato cultivars having different maturity period (early Agata, medium early Marfona and medium late Agria) obtained from eight different seed production location (Tufanbeyli, Göksun, Konya, Sivas, Kayseri, Bayburt, Tokat) was used in the study. Field experiment was laid out in split plot design with cultivars as main plots and seed locations as sub-plots, and each sub-plot replicated three times.It was determined that seed location significantly affected to all growth and yield traits of cultivars such as days to emergence, stand establishment, plant height, number of stems per hill, number of tubers per hill, tuber yield, size grading and tuber dry matter content. All the evaluated traits also significantly affected by cultivar x seed location interaction. Total tuber yield values ranged from 13.3 t/ha (cv. Agata from Bayburt) and 40.1 t/ha (cv. Agria from Tufanbeyli). The highest mean tuber yield in respect to location was obtained from Sivas as 34.8 t/ha, while the lowest mean tuber yields were obtained from Bayburt (17.5 t/ha) and Erzurum (18.4 t/ha) locations.