Antakya kenti imar planlarında otopark gereksiniminin saptanması ve peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Establishing parking requirement and researching landscape archietecture in Antakya city development plans
- Tez No: 245964
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma içerisinde Hatay İli Antakya Kent Merkezi içerisinde yer alan otopark alanlarının belirlenmesi ve bu otopark alanlarının eksiklerinin giderilmesi, ihtiyacı karşılaması doğrultusunda peyzaj mimarlığı yönünden irdelenmesi amaçlanmıştır. Antakya Kenti içerisindeki en büyük problemler olan otopark sıkıntısı, açık ve yeşil alan eksikliği ve imar planının yeterince uygulanamaması konuları üzerinde önemle durulmuştur.Çalışma doğal ve kültürel zenginliğe sahip Antakya Kenti için çözüme ulaşmada analiz, değerlendirme ve sonuç bölümünü içermesi açısından önemlidir. Çalışmada öncelikli olarak çevre analizleri yapılmıştır. Bu yapılan analizler bağlamında kent planlama ve kentsel tasarıma yönelik genel ilkelerden, Antakya Kenti' nin iklimine özgü yöresel bitkilerden, yol ağaçlandırması ve işlevlerinden yararlanılmıştır.Araştırmanın son aşamasında otopark yönetmeliğinden, yurtiçi ve yurtdışı otopark alanlarının olumlu özelliklerinden hareketle, kent içerisindeki ana caddelere ve bu caddelere bağlanan önemli yollara ilişkin kararlar getirilmiştir. Caddelere ilişkin kararların yanı sıra genel anlamda mahalli idarelere yönelik öneriler geliştirilerek, otopark sorunu peyzaj mimarlığı açısından irdelenip, çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed direction of research landscape architecture parking lots base on, eliminate deficiency and serve a need of this parking lots where was in Hatay Country, in Antakya City Center. The subjects of the largest problems of parking trouble and deficiency of open green areas and was not applied of development plan in Antakya City has been considered.The study is important to reach the solution containing analysis, evaluation and conclusion chapter for Antakya City which has natural and cultural richness. Firstly environmental analysis has been conducted. Context of this analysis has been benefited from planning city and urban design directed towards general principles, local plantings suitable for climate of Antakya City, trees for parking lots and functions of these.At the last part of the study, has been brought decisions, movement of parking regulation, in nation and out of naiton parking lots useful characteristics for main streets in city and important roads connect to main streets. Besides related decisions for streets, parking problem was researched respect to landscape architecture and was studied to solve it, together with improved suggestions in general meaning directed towards local government.