Farklı su düzeyi ve gübre uygulamalarının nova mandarininde meyve çatlaması ve pomolojik özellikler üzerine etkileri
The effects of different water level and fertilizers applications in fruit cracking and pomological characteristics in nova mandarin
- Tez No: 245969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERKANT ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, farklı gübre konuları ve sulama düzeylerinin nova mandarininde verim, meyve çatlaması ve pomolojik özelliklere etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada iki farklı gübre konusu (G1: NPK ve G2 NPK+Ca(NO3)2) ve 5 farklı sulam düzeyi esas alınmıştır. Sulama düzeylerinin oluşturulmasında pan buharlaşma kabı kullanılmış ve sulama konularına buharlaşmanın %25 (S25), %50 (S50), %75 (S75), %100 (S100) ve %125 (S125) oranında sulama suyu uygulanmıştır. Tanık konular (S0) sadece yağışla sulanmıştır.Araştırma sonuçları bölgenin iklim ve toprak koşulları dikkate alındığında mandarinin sulama suyu gereksiniminin yaklaşık 800 mm seviyesinde olduğunu göstermiştir. Gübre konuları ve sulama düzeylerinin çatlayan meyve sayısı üzerine belirgin farklılık yarattığı belirlenmiştir. Ancak en belirgin farklılık gübre konularında gözlenmiştir. G1 ve G2 gübre konuları karşılaştırıldığında, çatlayan meyve sayısını G2 konusunda %58 oranında daha az olduğu belirlenmiştir. G2 ve G1 konularının sulama düzeyleri karşılaştırıldığında G2 konusunun S25, S50, S75, S100, S125 sulama düzeylerinde çatlayan meyve sayısındaki azalma miktarı %74, %52, %65, %51 ve %50 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different levels of fertilizer and irrigation applications in yield, fruit cracking and pomological characteristics for Nova mandarin. The study was based on two different fertilizers (G1: NPK and G2: NPK+Ca (NO3)2) and five different level of irrigation. For establishment of irrigation level, pan evaporation and irrigation containers were used and 25% (S25), 50% (S50), 75% (S75), 100% (S100) and 125% (S125) of evaporation was applied as irrigation water. Controls (S0) were irrigated with only rainfall.Research results was shown that, taking into account the region's climate and soil conditions, mandarin?s irrigation water needs is approximately 800 mm. Both fertilizer and irrigation levels had significant effects on the number of cracks on the fruits. However, more profound effects were recovered from the fertilization applications. When G1 and G2 fertilizer applications were compared, the fruit cracking number was 58% lower in G2 application. When G2 and G1 irrigation application was compared, in S25, S50, S75, S100, S125 irrigation levels of G2, had 74%, 52%, 65%, 51%, and 50% less fruit cracking numbers, respectively.