Stress analysis of a solid rocket propellant
Katı yakıtlı roket motorunun gerilme analizi
  1. Tez No: 245990
  2. Yazar: HALİD CAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı sonlu elemanlar metodunu kullanarak katı yakıtlı roket motorlarınınyapısal analizini gerçekleştirmek ve yaşlanmanın analiz sonuçları üzerine etkisinibelirlemektir. Motorun uzun dönemdeki davranışını belirleyici olması nedeniyleateşleme, depolama ve taşıma sırasında oluşan sıcaklık ve basınç yükler göz önünealınmıştır. Bu yükleme durumları altında motorun gerilme ve gerinme dağılımları belirlenmiştir. En büyük normal gerilme astar-yalıtım arayüzeyinde ayrılma açısındankritik olarak ve en büyük asal gerinim yakıt ¸cekirdeğinde ¸catlak oluşumu açısındankritik olarak değerleri ve konumları belirlenmiştir. Analizler hem yaşlanmamış hemde yaşlanmış yakıt için gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları daha sonra hizmet ömrütahmininde kullanılır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform structural analysis of a solid propellantrocket motor using the finite element method and to determine the effects of aging onthe analysis results. Thermal and pressure loadings occurring during the firing, storingand shipping are considered to be the most critical in determining long-term behaviorof the motor. Stress and strain distribution of the rocket motor under these loadingconditions are determined. Maximum principal strain at the surface of the propellantand normal stresses at the interface between the liner and the insulator are evaluatedas indicators of cracking in the propellant grain and debonding at the liner-insulatorinterface. The analyses are performed for both new and aged propellants. Analysisresults are then to be used to estimate the service life of the motor.