Aspects of string thermodynamics
Sicim termodinamiğinin genel özellikleri
- Tez No: 245996
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezde, kapalı ve D-zarları üzerindeki açık sicimlerin termodinamik özelliklerini mikrokanonik toplulukta çalıştık. Her iki tek sicim ve çoklu-sicim durum yoğunlukları enerji spektrumundan elde edilmiştir. Mikrokanonik açıklamada, sıcaklık her zaman limit Hagedorn sıcaklığından küçüktür, o sıcaklığa sonsuz enerji limitinde ulaşır. Her iki sistemin kararlılığı mikrokanonik temsilde onaylanmıştır. Ayrıca D-zarları üzerindeki açık sicim kaynaklı erken zaman kozmik genişlemeyi tanımladık. Bu sistemin enerji-momentum tensörü termodinamik veriden ve alan denklemleri Bianchi benzerliği kullanılarak süreklilikten elde edilmiştir. Basınç, büyük olmasına rağmen alan denklemlerinde enerjinin yaninda ihmal edilebilmiştir. Bu, alan denklemlerini oldukça basitleştirmiş ve yaklaşık ama analitik bir çözüm elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study thermodynamics of closed strings and open strings on D-branes in the microcanonical ensemble. Both single string and multi-string density of states are obtained from energy spectrum. In the microcanonical description, the temperature always become smaller than the limiting Hagedorn temperature, reaching it in the infinite energy limit. The stability of both systems are verified in the microcanonical picture. We also determine the early time cosmic evolution sourced by open strings on D-branes. The energy-momentum tensor of this system is determined from the thermodynamical data and the field equations are determined from consistency using Bianchi identities. We observe that although pressures are large, they can be ignored in field equations compared to energy. This simplifies field equations a lot and an approximate but analytic solution can be obtained.