Cooperative sign language tutoring: A multiagent approach
Kooperatif işaret dili öğretimi: Çok etmenli bir yaklaşım
  1. Tez No: 245997
  2. Yazar: İLKER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. PINAR YOLUM BİRBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İşaret dili duyma engellilerin doğal iletişim aracıdır. İşaret diliel hareketleri, yüz ifadesi ve kafa hareketlerinin bir karışımı olanişaretlere dayalıdır. Bu görsel dilleri başkalarına öğretmek zor fakatönemli bir iştir. İşaret dillerinin verimli öğrenilmesi bir uzmanınsıkça geri bildirimde bulunmasıyla mümkündür. Uzman kimse,gerçekleştirilen işareti izlemeli, ve işaret hakkındaki varolan bilgisinegöre işaretin doğru gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine kararvermelidir. Uzmanların rolü, gerçekleştirilen işaret hakkında kararvermek için bir eğitim kümesini bilgi dağarcığı olarak kullanıp birsınıflayıcı eğiten, otomatik bir sistem tarafından taklitedilebilir. Fakat, otomatik sistemin, yeterli eski tecrübesi olmadığıtakdirde, vereceği kararlar isabetli olamayacaktır.Bu problemi çözmek için etmenlerin işaret dili uzmanlarını temsil ettiği vekendi aralarında işbirliği yaparak gerçekleştirilen bir işaretin doğrusınıfına karar verdikleri, çok etmenli bir mimariöneriyoruz. Geliştirilen mimari üzerinde çeşitliişbirliği stratejileri uyguluyor ve bunların performansını değişenkoşullarda test ediyoruz. Daha sonra, bu stratejilerin ne kadar sağlamolduklarını inceliyoruz. Sonuçlarımıza göre en iyi performansısergileyen strateji bizim önermiş olduğumuz Bayesçi modellemestratejisidir. Bir sonraki adım olarak, çok etmenli sistem üzerindegerçekleştirdiğimiz analizlerle, işaret dilinin içerdiği dialektlerinvarlığı gibi bir takım özellikleri keşfediyoruz.
Özet (Çeviri)
Sign language is the natural means of communication for thehearing-impaired. Sign languages are based on signs, which are acombination of hand gestures, facial expressions, and headmovements. Teaching these visual languages to others is animportant, but a difficult task. Sign languages can be learnedeffectively only with frequent feedback from an expert in the field.The expert needs to watch a performed sign, and decide whether thesign has been performed well based on her previous knowledge aboutthe sign. The experts role can be imitated by an automatic system,which uses a training set as its knowledgebase to train a classifierthat can decide whether the performed sign is correct. However, whenthe system does not have enough previous knowledge about a given sign,the decision will not be accurate.Accordingly, we propose a multiagent architecture in which agentsrepresent sign language experts, and they cooperate with each other todecide on the correct classification of performed signs. We applydifferent cooperation strategies and test their performances invarying environments. We further study the robustness of ourstrategies. Our results also show that the best performingstrategy is our proposal, the Bayesian modeling strategy. Further,through analysis of the multiagent system, we discover inherentproperties of sign languages, such as the existence of dialects.