Effects of data duration, model size and session variability on speaker verification performance
Veri süresi, model büyüklüğü ve oturum değişkenliğinin konuşmacı doğrulama başarımına etkisi
- Tez No: 246031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT SARAÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Konuşmacı doğrulama, biyometrik kimlik denetiminin en zorlayıcı dallarından biridir. Güvenlik sistemlerinden yasal yürütüme kadar geniş bir yelpazede değerlendirilen konuşmacı doğrulama yöntemleri; telefon bankacılığı, adli ses çözümleme ve erişim kontrolü gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu uygulamalarda doğrulama başarımının veri miktarına önemli ölçüde bağlı olduğu ve ses kayıtlarındaki akustik değişimlerden kolayca etkilenebildiği gözlenmiştir. Bu çalışmada veri süresinin, model büyüklüğünün ve oturumlar arası değişkenliğin metinden bağımsız konuşmacı doğrulama başarımına etkisi incelenmektedir.Konuşmacı karakteristiğini tanımlamada Gauss Karışım Modeli/Genel Arkaplan Modeli (GKM/GAM) ve buradan elde edilen süpervektörler ile oluşturulan Destek Vektör Makinaları (DVM) kullanılmış, değişken eğitim ve sınama uzunluklarına ve model karmaşıklıklarına göre sonuçlar karşılaştırılmıştır. Konuşmacı uyarlama yöntemlerinin ve çekirdek fonksiyonu seçiminin doğrulama başarımı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. DVM'deki sınıf dengesizliğini gidermek için bir azınlık üst örnekleme yaklaşımı değerlendirilmiştir. Eğitim ve sınama örnekleri arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan oturumlar arası değişkenliğin hata oranlarını artırmasını önlemek amacıyla Sıkıntı Öznitelik İzdüşümü yöntemine başvurulmuştur. CSLU Konuşmacı Doğrulama Veri Kümesi üzerinde, gerek sınırlı gerekse kapsamlı veri durumları için konuşmacı doğrulama sistemlerinin karşılaştırılmalı değerlendirmesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Speaker verification is one of the most challenging branches of biometric authentication. Covering a wide spectrum from security services to law enforcement, speaker verification systems are employed in phone banking, forensic audio analysis and access control applications. An important observation is that verification accuracies depend vastly on the amount of data and get easily affected by acoustic variations. This study investigates the effects of data duration, model size and session variability on text-independent speaker verification performance.We implement GMM/UBM and SVM supervector classifiers to represent speaker characteristics and compare their results for various training and testing durations as well as model complexities. The influence of speaker adaptation methods and kernel function selection over the verification accuracy is examined. A minority oversampling scheme is utilized in order to avoid the issue of class imbalance in SVMs. We also explore how session variability acts on error rates and resort to Nuisance Attribute Projection method for reducing acoustic mismatches between the training and test samples. Working on the CSLU Speaker Recognition Dataset, we present a comparative evaluation of speaker verification systems with limited and extensive data conditions.