Nöro linguistik programlama destekli bireysel ses eğitiminin öğrencilerin performansları üzerindeki etkileri
Effects of individual voice training supported by neuro linguistic programming on the performance of students
  1. Tez No: 279664
  2. Yazar: TUBA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırma; Nöro Linguistik Programlama destekli bireysel ses eğitiminin öğrencilerin performansları üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmanın, betimsel ve deneysel olmak üzere iki deseni vardır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenebilmesi için gerekli verilerin toplanmasında; betimsel boyutta anket ve görüşme formu uygulanmış, görüşme formu çözümlemelerinde video kamera kayıtları izlenerek gözlem yapılmış, deneysel boyutta ise son test deney kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini; 2009-2010 öğretim yılının güz yarıyılında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nın, lisans 2. sınıfında bireysel ses eğitimi III dersini almakta olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise; bu evren içerisinden seçilen 30 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada kapsamında öğretimi gerçekleştirilen uygulama eserleri; Andrea FALCONIERI'e (1585~1586-1656) ait `Vezzosette e Care Pupillette' adlı `arie antiche' ile düzenlemesi Ferit Hilmi ATREK'e (1908-2006) ait `Geyik Avı' adlı türküdür.Bireysel ses eğitimi III dersi, örneklem grubunu oluşturan 30 öğrencinin her biri ile bireysel olarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel uygulama için haftalık çalışma planı oluşturulmuştur. Bu plana göre; uygulama süresi olan üç hafta süresince, her hafta 30, toplam 90 ders saati uygulama gerçekleştirilmiştir. Haftalık bir ders saati olan ders süresi, her bir öğrenci için ikiye bölünmüş, böylece her bir öğrenci ile haftada iki ders olmak üzere toplam bir ders saati bireysel ses eğitimi III dersi uygulanmıştır. Deneysel desen çerçevesinde üç hafta süren eserlerin öğretimi, süregelen öğretim (öğretmen merkezli) ve Nöro Linguistik Programlama destekli öğretim ile gerçekleştirilmiştir. Bu süreyi takiben bir hafta süresince de son test video kamera kayıtları gerçekleştirilmiştir.Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin performanslarının, ?Bireysel Ses Eğitimi III Dersi Performans Ölçme Aracı?na göre değerlendirilmesi sonucunda elde edilen nicel verilerin istatistiksel çözümlemelerinde SPSS 13.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır.Deney ve kontrol grupları arasında değişkenler bakımından farklılık olup olmadığı varyans analizine dayalı iki faktörlü ANOVA testi ile gerçekleştirilmiştir. İki faktörlü ANOVA testinin gerçekleştirilebilmesi için gereken ilgili değişkenlerin deney ve kontrol gruplarında normal dağılımlı olmaları ve aynı zamanda varyansların homojen olmaları varsayımının sağlanıp sağlanmadığının ortaya çıkarılması için Kolmogorov-Smirnov testi yapılmıştır. Varyansların homojenliğine ilişkin Levene test istatistiği uygulanmıştır. Araştırmada, anlamlılık değeri; P< 0,05 kabul edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulguların ışığında; Nöro Linguistik Programlama destekli bireysel ses eğitimi III dersinin, seslendirme/yorumlamada öğrencilerin şarkı söyleme performansları üzerinde olumlu yönde etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out the effects of Individual Voice Training III Course supported by Neuro Linguistic Programming on the performance of students.This research has two patterns, namely descriptive and experimental. A survey and interview form in descriptive size is applied, observations are made by watching video camera records in interview form analyses, final test control group experimental model is used in the experimental dimension.The undergraduate students attending Individual Voice Training III Course in grade 2 of Gazi University Fine Arts Department Music Teaching Section in 2009-2010 Fall Semester composes the experimental universe of the research. On the other hand, the experimental sampling of research is formed of 30 students selected from within this universe.The works forming the descriptive sampling of the research are the `arie antiche? named `Vezzosette e Care Pupillette? composed by Andrea FALCONIERI (1585~1586-1656) and the folk song named `Geyik Avı? by Ferit Hilmi ATREK (1908-2006) used in the scope of research.Individual voice training course III, the sample group consisted of 30 students was conducted individually with each. The experimental application was created for the weekly study plan. According to this plan, the implementation period of three weeks, every week, 30, was a total of 90 hours per application. Duration of the course hours per week, divided in two for each student, so each student with a teaching hours per week for a total of two courses of individual voice training course administered III. Experimental design works under the three-week-long learning, continuing education (teacher-centered) and Neuro Linguistic Programming was carried out with assisted instruction. During this time one week after the video camera records the final test was conducted.`Individual Voice Training III Performance Measuring Tool? developed in the scope of research is used in the collection of research data. SPSS 13.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences) software pack is used in the resolution of data obtained from performance success assessment results for the experiment group and control group students and the statistical resolution of qualitative data obtained directed to the aim of research.Whether there is a difference between experiment and control groups in terms of variables is performed with two-way ANOVA (F test) test based on variance analysis. Kolmogorov-Smirnov test is applied for whether there is normal distribution of concerned variables in the experiment and control groups which is required for the realization of two-way ANOVA (F test) test and at the same time whether the assumption that the variances are homogeneous is satisfied. Levene test technique is applied with respect to the homogeneity of variations.