Echinops pungens' in alt taksonlarının SRAP ve RAPD teknikleri ile incelenmesi
Analyzing of Echinops pungens's variants with SRAP and RAPD methodologies
- Tez No: 246047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Echinops pungens' e ait 4 varyete arasındaki ilişkiyi belirlemede SRAP (Dizi bağımlı çoğaltma polimorfizmi) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada E. pungens türüne ait 4 varyeteden 17 birey ve 5 dış grup kullanılmıştır. Analizler için seçilen 30 SRAP primer kombinasyonu kullanılarak 470 polimorfik bant elde edilmiştir. En fazla sayıda bant (26 bant) em1R/ me2F ve em4R/ me5F primer kombinasyonlarından elde edilirken, en az sayıda bant (8 bant) em6R/ me1F primer kombinasyonundan elde edilmiştir. Bireyler arasındaki genetik mesafe 0.67 ile 0.99 arasında bulunmuştur. RAPD yöntemi ile de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar Echinops türlerinin karşılaştırılmasında SRAP ve RAPD markırlarının kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, SRAP (Sequence-related amplified polymorphism) were studied to determine diversity and relationships among 4 variety of Echinops pungens. Seventeen individuals of E. pungens and 5 outgroup were used in the current study. The 470 polymorphic bands were produced by using selected 30 combinations of forward and reverse SRAP primers. The highest number of bands (26) with primer combinations em1R/ me2F and em4R/ me5F and the lowest number of bands (8) with primer combination em6R/ me1F were obtained. Genetic distances among individuals were between 0.67 and 0.99. Similar results were obtained with RAPD method. This results indicate that the SRAP and RAPD markers used were highly informative and were discussed in terms of their implications for Echinops species.