PIC serisi mikrodenetleyiciler kullanarak bir türbidimetrenin tasarımı
Design of a turbidimeter by using PIC serie microcontroller
- Tez No: 246066
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada PIC serisi mikroişlemci kullanılarak bir türbidimetre tasarlanmıştır. Bulanıklık ölçümü 0-100 NTU, 100-400 NTU ve 400-1000 NTU olacak şekilde üç farklı aralıkta tespit edilmiştir. Her bir ölçüm aralığı için ayar eğrileri hazırlanmış, bu ayar eğrilerinden elde edilen denklemler mikroişlemcinin belleğine kaydedilmiştir. Tasarlanan türbidimetrede ölçüm aralığı otomatik olarak belirlenip, ayar eğrilerinden elde edilen denklem kullanılarak bulanıklık NTU olarak tespit edilmiştir. Gerçek örneklerde doğruluk ve tekrarlanabilirlilik çalışmaları yapılmıştır. Tüm numuneler için Bağıl Hata değerleri 0- 1 % arasındadır.Tasarlanan türbidimetrenin endüstriyel uygulaması ise atık su arıtma tesisinde yaklaşık bir aylık süre ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study turbidimeter was designed by using a PIC microprocessor series. Turbidity measurement was determined in three different ranges as 0-100 NTU, 100-400 NTU and 400-1000 NTU. The setting curves were prepared for each measurement range, and the equations obtained from these setting curves were recorded in the memory of the microprocessor. The measurement range was automatically set in the turbidimeter designed, and by using the equation obtained from the setting curves turbidity was identified as NTU. The works of accuracy and repeatability were performed in the real examples. Relative error values for all samples are between the 0-0.1%.Industrial application of the turbidimeter designed was performed in the sewage treatment plant. Measurements were successfully carried out through a month.