CMMI modeli ve çevik yazılım geliştirme yöntemlerinin entegrasyonu
CMMI model and agile software development methods integration
  1. Tez No: 246076
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN BEŞDOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde yazılım endüstrisi, yazılım geliştirme süreçleri ve süreç değerlendirme modelleri giderek önem kazanıyor. Bu kapsamda geliştirilen süreç değerlendirme standartlarından CMMI, yazılım geliştirme süreç modellerinden ise Çevik geliştirme modeli giderek yaygın olarak kullanılıyor.Carnegie Mellon Üniversitesi'nin Software Engineering Institute akademisyenleri tarafından geliştirilmiş bir standart olan CMMI yazılım projelerinde ?ne?lerin yapılmasını söyleyerek projelerin başarı oranını yükseltecek bir olgunluk ve iyileştirme modeli sunuyor. Çevik geliştirme ise süreçlerin ?nasıl? gerçekleştirilmesi konusunda pratikler ihtiva ederek, hızlı ve müşteri memnuniyeti yüksek yazılım oluşturulmasını sağlıyor.Bu tez çalışmasında, birbirinden çok farklı olduğu düşünülen CMMI ve Çevik Süreçlerin birlikte kullanılabilirliği ispatlanmaya çalışıldı. Aralarındaki benzerlik ve farklar irdelendi. Benzer amaçları yerine getiren pratikler ortaya çıkarıldı. Az sayıdaki farklılıkların da giderilmesi için de çözümler sunuldu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, software industry, software development process and process assesment are becoming more important. CMMI is one of the process assesment Standard that tells you ?what to do?. Agile is also one of the software development models.CMMI is developed as maturity and optimization model by Carnegie Mellon University Software Engineering Institute academicians to improve software project success. But Agile is a collection of the methods tells ?how to do? about software development. Agile gives some practices for rapid delivery of high-quality software which satisfies customer needs.In this work, I tried to present both approach are not different or in conflict. Many supporting sides and a few differences have been found by comparing the CMMI requirements with Agile practices. Some alternative solutions offered to minimize differences between CMMI and Agile.