Artvin ilinin Euphthiracarid faunası (Acari: Oribatida)
Euphthiracarid fauna (Acari: Oribatida) of Artvin province
  1. Tez No: 246103
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Artvin ilinden, 1992 ? 1994 yılları arasında toplanan toprak, döküntü, ağaç kabuğu, yosun ve liken örneklerinden ayıklanan oribatid akarlardan Euphthiracaridae Jacot, 1930'a ait iki tür ve bir alt tür tespit edilmiştir. Bunlar; Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841), Acrotritia duplicata (Grandjean, 1953) ve Euphthiracarus (E.) cribrarius (Berlese, 1904)'tür. Bunlardan Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841) ve Euphthiracarus (E.) cribrarius Türkiye'den daha önce kaydedilmiş, Acrotritia duplicata (Grandjean, 1953) ise Türkiye faunası için yeni kayıttır.Tespit edilen türler; ışık ve tarama elektron mikroskobunda incelenerek fotoğrafları çekilmiş, çeşitli organlarına ait ölçümleri yapılmış, yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş ve çeşitli sistematik sorunları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Two species and one subspecies belonging to Euphthiracaridae Jacot, 1930 were determined from the sorted oribatid mites of soil, litter, bark, moss and lichen samples collected from Artvin province between 1992 - 1994. These species were Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841), Acrotritia duplicata (Grandjean, 1953) and Euphthiracarus (E.) cribrarius (Berlese, 1904). Two of them, Acrotritia ardua ardua (Koch, 1841) and Euphthiracarus (E.) cribrarius (Berlese, 1904), were recorded previously from Turkey; the other one, Acrotritia duplicata (Grandjean, 1953), was recorded for the first time in Turkey.The determined species were examined and photographed by light and scanning electron microscopes. The measurements of their various organs were done; their habitats and distribution on Turkey and the world were given and systematical problems discussed.