Üç oribatid akar türünün (Acari: Oribatida ) morfolojik özelliklerinin ışık ve tarama elektron mikroskoplarıyla incelenmesi
Examination using light and scanning electron microscopes of the morphological characters of three species of oribatid mites (Acari: Oribatida)
- Tez No: 246102
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kelkit Vadisi'nde yer alan Köse, Kelkit, Şiran, Çamoluk, Alucra, Gölova, Akıncılar, Şebinkarahisar, Suşehri, Koyulhisar, Reşadiye, Niksar, Erbaa ve Akkuş ilçelerinden 2007 yılında toplanan toprak, döküntü, çürümekte olan çeşitli organik maddeler, çimen, yosun, liken ve ağaç kabuğu örneklerinden ayıklanan akarlardan oppioid oribatidlerin üç türü tespit edilmiştir. Bu taksonlar, daha önce Türkiye'den kaydedilmiş olan Oppiella (Oppiella) nova (Oudemans, 1902), Quadroppia (Quadroppia) quadricarinata (Michael, 1885) ve Moritzoppia (Moritzoppia) sp.'dir.Tespit edilen taksonlar; ışık ve tarama elektron mikroskobunda incelenerek fotoğrafları çekilmiş, çeşitli organlarına ait ölçümleri yapılmış, yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş ve çeşitli sistematik sorunları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three species of the oppioid oribatids were determined from the sorted mites of soil, litter, detritus, grass, moss, lichen and bark samples collected from Köse, Kelkit, Şiran, Çamoluk, Alucra, Gölova, Akıncılar, Şebinkarahisar, Suşehri, Koyulhisar, Reşadiye, Niksar, Erbaa and Akkuş towns in the Kelkit Valley in 2007. These taxa were Oppiella (Oppiella) nova (Oudemans, 1902), Quadroppia (Quadroppia) quadricarinata (Michael, 1885) and Moritzoppia (Moritzoppia) sp. All of them were recorded previously from Turkey.The determined species were examined and photographed by light and scanning electron microscopes. The measurements of their various organs were done; their habitats and distribution on Turkey and the world were given and systematical problems discussed.