Artvin ilinin gastronomi değerleri; yiyecek içecek hizmeti sunan işletmeler ve satın alan turistler üzerine bir inceleme
Gastronomy values of Artvin; an investigation on businesses offering food and beverage service and tourists purchasing this service
  1. Tez No: 657123
  2. Yazar: YENER OĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN DURLU ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırma Artvin ilinin sahip olduğu gastronomi değerlerinin neler olduğunu tespit ederek Artvin ilinde yiyecek içecek hizmeti sunan işletmelerin gastronomi uygulamalarını ve yiyecek içecek hizmeti satın alan turistlerin Artvin gastronomisi ile ilgili deneyimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma üç kuşak boyunca Artvin ilinde yaşayan 100 bireye bilgi formu, Artvin ilinde yiyecek içecek hizmeti sunan 240 işletme ve yiyecek içecek hizmeti satın alan 400 turiste anket formu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilk olarak Artvin ilinin mutfak kültürü, yöresel ürünleri ve yöreye özgü öne çıkan yemeklerin reçeteleri ile ilgili bulgulara yer verilmektedir. Daha sonra Artvin ilinde yiyecek içecek hizmeti sunan işletmelerin demografik bilgileri ile yöreye özgü yemekleri bilip bilmedikleri ve menülerinde olup olmadığı ile ilgili bulgular yer almaktadır. Son olarak ise Artvin ilinde yiyecek içecek hizmeti satın alan turistlere ait gastronomi deneyimleri ile t-testi ve Anova testleri ile elde edilen analiz sonuçlarına yer verilmektedir. Araştırmada genel olarak Artvin ilinin zengin ve keşfedilmemiş bir gastronomi değerinin bulunduğu, yiyecek içecek işletmelerinin yöre gastronomisi ile ilgili olduğu ancak istenilen düzeyde olmadığı ve yöreyi ziyaret eden turistlerin Artvin gastronomisi ile ilgili olumlu görüşlerinin olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Artvin ilinin gastronomi değerleri ile Artvin ilinde yiyecek içecek hizmeti sunan işletmeler ve yiyecek içecek hizmeti satın alan turistler ile ilgili diğer sonuçlar maddeler halinde sıralanmaktadır. Ayrıca araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda bir dizi önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the gastronomy values of Artvin province and to examine the gastronomy practices of businesses that offer food and beverage services in Artvin and the experiences of tourists purchasing this service about Artvin gastronomy. To obtain the research data, the information form was applied to 100 individuals living in Artvin for three generations, and a survey form was applied to 240 businesses offering food and beverage services and 400 tourists purchasing this services in Artvin. Firstly, findings related to Artvin's culinary culture, local products and recipes of locally prominent dishes take place in the research. Then, there are findings regarding the demographic information of the businesses offering food and beverage services in Artvin and whether they know the local foods and whether they use them in their menus. Then finally, there are the gastronomy experiences of the tourists who purchase food and beverage services in Artvin and the results of the analysis obtained from the t-test and Anova tests. In the study, it was concluded that Artvin has a rich and undiscovered gastronomy value; food and beverage businesses are related to the local gastronomy but it is not at the desired level; and there are positive opinions of the tourists visiting the region about Artvin gastronomy. Other results about the gastronomic values of Artvin and the businesses offering food and beverage service and tourists purchasing this service in Artvin are listed. Additionally, a series of suggestions are given according to the results obtained within the scope of the research.