Echinops viscosus ve Echinops mersinensis türlerinin antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antioxidant activity of Echinops viscosus and Echinops mersinensis
- Tez No: 246105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Türkiye florasında doğal olarak yetişen Echinops viscosus viscosus, Echinops viscosus bithynicus ve Echinops mersinensis türlerinin 14 bakteri ve 2 maya suşu üzerindeki antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, bitkilerin toprak üstü kısımlarının metanol, kloroform ve hekzan çözücüleri kullanılarak ekstraksyonu yapılmıştır. Elde edilen ekstrelerin antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon ve minimum inhibisyon konsantrasyonu yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Disk difüzyon metodu sonuçlarına göre ekstrelere karşı en hassas organizmalar sırasıyla Bacillus cereus (Echinops mersinensis hekzan ekstraktı) ve Corynebacterium renale (Echinops viscosus viscosus hekzan ekstraktı) oldukları tespit edilmiştir. Minimum inhibisyon konsantrasyonu sonuçlarına göre ise en düşük MİK değeri Echinops mersinensis'e ait kloroform ekstraktında Candida krusei, hekzan ekstraktında Micrococcus luteus ve Candida krusei üzerinde gözlemlenmiştir. Antimikrobiyal aktivite sonuçları, standart antibiyotik sonuçları ve literatür bilgileri ile karşılaştırılmış ve nispeten zayıf olduğu gözlenmiştir. 5 farklı antioksidan prosedürü araştırılmıştır. 1,1 difenil 2 pikril hidrazil (DPPH) radikali süpürücü aktiviesi tayini sonucu elde edilen verilere göre E. viscosus bithynicus'a ait %50 inhibisyon değerinin Butillenmiş Hidroksi Toluen (BHT)'den daha düşük olduğu görülmüştür. Bitkilerin antioksidan aktivitelerinden elde edilen bazı bulguların kayda değer olduğu, gıda koruma amaçlı kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the goal is to determine antimicrobial and antioxidant activities of Echinops viscosus viscosus, Echinops viscosus bithynicus and Echinops mersinensis growing naturally in flora of Turkey. We were used ten bacteria and two fungus species. For this purpose, the ariel parts of three plants were extracted seperately with methanol, chloroform and acetone. Actimicrobial activity of the extracts were determined with disc diffusion and minimum inhibition concentration methods. As results of disc diffusion metod the most sensitive organisms against ekstracts are in turn; Bacillus. cereus (hexane extract of Echinops mersinensis), and Corynebacterium renale (hexane extracts of Echinops viscosus viscosus). The lowest results of Minimum Inhibition Concentration (MIC) value were observed chloroform extracts of Echinops mersinensis on Candida crusei and hexane extracts on Micrococcus luteus and C. krusei. When antimicrobial activity results were compared with present publication and standart antibiyotic results, they were relatively low then them. Five different antioxidant process were investigated. Results of 1,1 diphenyl 2 picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging activity % 50 inhibition value of E. viscosus bithynicus was lower then butylated hydroxytolune. Evidence which obtain from antioxidant activity of the plants are remarkable due to they can be useful food industry.