Hatay'da yetişen bazı bitkilerin antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the antioxidant and antimicrobial activities of some plants growing in Hatay
- Tez No: 847515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER GÖYCINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Hatay'da yetişen tavşan memesi (Ruscus aculeatus), Arsuz çalbası (Phlomis amanica) ve aktopuz (Echinops viscosus) bitkilerinin antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerini incelemeyi amaçlamıştır. Antioksidan aktivite Folin-Ciocaltaeu metodu, DPPH serbest radikal süpürme metodu, ve β-karoten-linoleik asit emülsiyon metodu kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular sentetik antioksidan olan BHA ve BHT ile karşılaştırılmıştır. Antimikrobiyal etki, Staphylococcus aureus (gram pozitif bakteri), Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae (gram negatif bakteri) ve Candida albicans mantarı kullanılarak disk difüzyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Fenolik madde içeriği yüksekten düşüğe Arsuz çalbası, aktopuz ve tavşan memesi olarak sıralanmaktadır. Hem DPPH serbest radikal süpürme metodu, hem de β-karoten-linoleik asit emülsiyon metodu sonuçlarına göre incelenen bitkiler arasında Arsuz çalbası en yüksek antioksidan aktiviteyi göstermiştir. Antimikrobiyal analize göre ise bütün bitkilerin Escherichia coli'ye karşı en az Staphylococcus aureus'a karşı en fazla etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the antioxidant and antimicrobial activities of butcher's broom (Ruscus aculeatus), Arsuz sage (Phlomis amanica) and globe thistle (Echinops viscosus) plants grown in Hatay. Antioxidant activity was evaluated using the Folin-Ciocaltaeu method, DPPH free radical scavenging method, and β-carotene-linoleic acid emulsion method. The findings were compared to the synthetic antioxidants BHA and BHT. The antimicrobial effect was evaluated by disk diffusion method using Staphylococcus aureus (gram positive bacteria), Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae (gram negative bacteria) and Candida albicans fungi. The phenolic substance contents are ordered from high to low as Arsuz sage, globe thistle and butcher's broom. According to the results of both the DPPH free radical scavenging method and the β-carotene-linoleic acid emulsion method, Arsuz sage showed the highest antioxidant activity among the plants examined. According to antimicrobial analysis, it was determined that all plants were least effective against Escherichia coli and most effective against Staphylococcus aureus.