Çok taşıyıcılı kod bölmeli çoklu erişim (MC-CDMA) sistemlerinde tepe gücü/ortalama güç oranının yapay zeka teknikleri ile düşürülmesi
Peak-to-average power ratio reduction by artificial intelligent techniques in multicarrier code division multiple access (MC-CDMA) systems
  1. Tez No: 246108
  2. Yazar: MAHMUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çok taşıyıcılı kod bölmeli çoklu erişim (MC-CDMA) kablosuz haberleşme tekniği, günümüzde araştırmacılar tarafından üzerinde çok fazla durulmaktadır. MC-CDMA, yeni nesil kablosuz haberleşme sistemlerinin gerektirdiği yüksek veri hızında güvenli iletişim sağlar. Kod bölmeli çoklu erişim (CDMA) ve dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) sistemlerinin bir araya gelmesinden oluşan MC-CDMA, birçok avantaja sahip olmasına karşın en büyük dezavantajlarından bir tanesi işaretlerinin yüksek tepe gücü/ortalama güç oranına (PAPR) sahip olmasıdır. İşaretlerin yüksek PAPR değeri, MC-CDMA sisteminin performansını önemli ölçüde düşürmektedir. MC-CDMA işaretlerinin kuvvetlendirilmesinde kullanılan yüksek güç kuvvetlendiricisi (HPA), doğrusal olmayan etkilerinden dolayı özellikle yüksek PAPR değerine sahip olan işaretlerin bozulmalarına neden olur.MC-CDMA işaretlerinin PAPR değerlerini düşürmek için literatürde yer alan kırpma, ton ekleme, aktif grup genişletme (ACE), seçici eşleme (SLM) ve kısmi iletim dizisi (PTS) klasik yöntemlerinin yanı sıra yapay arı kolonisi (ABC) ve yapay sinir ağları (YSA) yöntemleri de kullanılmıştır. ABC algoritması PTS yöntemi ile birlikte kullanılırken YSA ton ekleme yöntemi ile birlikte kullanılmıştır.PAPR düşürme teknikleri uygulandıktan sonra MC-CDMA sisteminin performansı iki kritere göre değerlendirilmiştir. Birincisi işaretlerin PAPR değerlerinin tümleyici kümülatif dağılım fonksiyonu (CCDF) ile değişim performansıdır. İkincisi HPA ve doğrusal kuvvetlendirici kullanılması durumlarında işaretlerin bit hata oranı (BER) performansıdır.
Özet (Çeviri)
MC-CDMA wireless communication technique is recently emphasized by researchers. MC-CDMA provides secure data transmission at high speeds in todays new generation wireless communication systems.One of the biggest disadvantage of MC-CDMA, which combines OFDM and CDMA is having high PAPR ratio. This results a decrease in MC-CDMA performance. The HPA systems that are used to amplfy the MC-CDMA signals results distortions in high PAPR ratio signals.clipping, tone injection (TI), active constellation extension (ACE), selective mapping (SLM) and partial transmit sequence (PTS) are used in this these in order to decrease the PAPR value in MC-CDMA systems. In addition to these methods artificial bee colony (ABC) and artificial neural Networks (ANN) are used in this these in order to decrease the PAPR value. ABC is used with PTS and YSA is used with tone injection.After deploying PAPR decreasing techniques, the performance of MC-CDMA is evaluated in two criterias. First is the CCDF deviation performance of PAPR values, and the second is BER performance while HPA and linear amplifier is used.