Radyo astronomi gözlemevleri için radyo sakin bölge kriterleri
Radio quite zone criterias for radio astronomy observatory
- Tez No: 246125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışması TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından yürütülen DPT-2007K20190 no'lu Devlet Planlama Teşkilatı Projesi ile kurulması planlanmakta olan, Ulusal Radyo Gözlemevi'nin yer seçim çalışmalarına temel hazırlamak maksadıyla yapılmıştır. Bu çalışmada bir radyo gözlemevinin yer seçimi için gerekli olan kriterler literatür taramasıyla belirlenmiş, Türkiye şartların için tekrar düzenlenmiştir. Elektromanyetik gürültüden arınmış ?Radyo Sakin Bölge?nin nasıl belirleneceği, bunu etkileyen kriterler ve bu kriterlerin birbirleri ile ilişkileri incelenmiştir. Dünyadaki uluslararası radyo gözlemevlerinin yer seçim çalışmalarının iklim parametreleri incelendiğinde kesin standartların bulunmadığı, seçim kriterlerinin her ülkenin kendi coğrafi ve iklimsel koşullarına göre belirlendiği gözlenmiştir. Bu bağlamda tüm Türkiye'nin meteorolojik ve atmosferik atlasları çıkartılmış, su buharı ve radyo kırınırlık parametreleri güncel ampirik formüllerle hesaplanmış, analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu analizlere topoğrafya (yüzey modellemesi) ve depremsellik analizleri eklenmiş ve tüm parametrelerin bir arada değerlendirilmesi yoluna gidilmiştir. Proje kapsamında Antalya, Burdur ve Karaman illerinin değişik noktalarında yapılan elektromanyetik spektrum ölçümleri baz alınarak, depremsellik topoğrafya ve iklimsel parametreler mukayese edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu analizlerde Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis work has been done for being bare for Turkish Radio Astronomy Observatory site selection studies which is being coordinated by Tübitak National Observatory (TUG) with the State Planing Organization (DPT) Project having number DPT-2007K20190. In this work the criterias required for a radio observatory are defined by literature searching and re-organized for criterias for Turkey. How to determine a `Radio quite zone? without electromagnetic pollution, the criterias affect this and the relationship between them are examined. When the climate parameters of international observatories for site selection works in the world are examined, it is observed that there is no specific standarts, and the selection criterias of each country is defined with their own geographical and climatic conditions. In this manner the meteorological and atmospheric maps of whole Turkey are prepared, water vapour and radio refractivity parameters are calculated, analysed and explained with updated empirical formulas analysed and explained. Topographic (surface modelling) and seismic analysis are added to these analysis and all parameters are discussed together. Within project, taking account as a base of electromagnetic spectrum measurements made in different locations of Antalya, Burdur and Karaman cities, seismal topographic and climatic parameters are compared and interpreted. In this analysis geographical information systems are used.