Çok katlı betonarme binalarda bir veya iki ara kat betonlarının sınıf düşüklüğünün yapısal performansa etkisinin ve gerekebilen güçlendirilme yöntemlerinin irdelenmesi
Examination about effect of low concrete class of one or two intermediate story at multi-story reinforced concrete buildings to structural performance and necessary reinforcement requirement
  1. Tez No: 246141
  2. Yazar: YENER FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kayseri'de uygulanan, tasıyıcı beton sınıfı C20 olan bodrum dahil toplam 14 katlı tünelkalıp bir betonarme bina ile tasıyıcı beton sınıfı C35 olan toplam 15 katlı karma sistemlibir betonarme binanın, kanıtlanmıs bir paket program ile statik ve deprem yüklerinekarsı dinamik analiz ve tasarımları yapılmıstır. Her iki binanın tasıyıcı çerçevelerinde, 1.ve 2., 4. ve 5., 5. ve 13., ve 12. ve 13. katlarının tasıyıcı betonlarının projede belirtilenleryerine çok düsük C10 sınıfında oldugu kabulü ile, güncel TS-500 ve DepremBölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY-2007) ısıgında, ModBirlestirme Yöntemiyle deprem analizleri tekrarlanmıstır. Tünel kalıp sistemli binada,belirtilen kombinezonların hepsinde, bina Göçme Durumunda degilken, karma sistembetonarme çerçeveli binada ciddi boyutta güçlendirmeler gerekmistir.
Özet (Çeviri)
A 14-story, tunnel-form, reinforced-concrete building, whose concrete class is C20, anda 15-story, mixed-form, reinforced-concrete building, whose concrete class is C35, bothconstructed in Kayseri, are analyzed and designed by a verified package program,considering both the static and earthquake loads. The dynamic analyses of thesebuildings are repeated by the method of Mode Superposition in accordance with boththe pertinent Turkish Standard, TS-500 and with Regulations for Buildings to beconstructed at Earthquake-prone Zones (briefly known as DBYBHY-2007 in Turkey)by four different scenarios of the lower concrete class of C10, instead of the designconcrete. The C10 concrete is assumed to exist first at 1st and 2nd floors, and next at4th and 5th floors, and next at 5th and 13th floors, and finally at 12th and 13th floors. Inall the four combinations of lower-class concrete in two floors, the tunnel-form buildingdoes not collapse, while the structural frame of the mixed-form building requires seriousstrengthening and retrofitting.