Bir alüminyum ekstrüzyon tesisinde ekstrüzyon prosesinin ekserji analizi
Exergy analysis of extrusion process in an aluminum extrusion plant
  1. Tez No: 246194
  2. Yazar: FURKAN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN MİDİLLİ, DOÇ. DR. NAFİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İmalat sektörünün ayakta kalabilmesi ve imalat sektörünün gereksinimi olan enerjinin maksimum verimle kullanılması, dünya ülkelerinin refahı ve küresel ısınma probleminin önüne geçilebilmesi için çok önemlidir. Söz konusu alanda alüminyum ekstrüzyon sektörü de imalat sektöründe büyük bir yer tutmaktadır. Bu durumda, alüminyum ekstrüzyon prosesinde verimin ve ekserji kayıplarının minimuma indirilmesi sektörel bazda çok önemli bir konudur.Bu tez çalışmasında, bir alüminyum ekstrüzyon tesisinde alüminyum ekstrüzyon prosesini oluşturan temel aşamalar biyet ısıtma fırını, kovan ve kalıp grubu kontrol hacimleri olarak kabul edilip her kontrol hacmi için ayrı ayrı ekserji analizleri yapıldı. Daha sonra, her kontrol hacmi için ekserji kayıpları çözümlenerek ekserji verimi değerleri tespit edildi. Alüminyum giriş ve çıkış sıcaklıkları, doğalgaz ve alüminyum kütlesel debileri, baca gazı debisi ve sıcaklığı, kontrol hacimlerinin yalıtım koşulları gibi parametrelerin kontrol hacimlerine ve genel olarak sisteme olan etkileri incelendi.Son olarak, ekserji geri kazanımı için yapılabilecek uygulamalar ve bu uygulamalar sonucu kontrol hacimlerinin ve sistemin bütününün ekserji veriminde ulaşılabilecek artışlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Survival of production industry and maximum beneficial usage of energy in production industry is crucial for development of world countries and to avoid global warming. Aluminum extrusion industry takes an important role in production industry. For that reason, decreasing the amount of output loss and exergy loses in aluminum extrusion is an important issue.In this thesis study, basic steps of aluminum extrusion process in an aluminum extrusion plant- billet heating furnace, liner and die group- which are regarded as control volumes one by one, are analysed. After, exergy loses in each control volume is calculated and their output values are determined. Then, the effect of the parameters like aluminum billet temperatures in inlet and outlet conditions, natural gas and aluminum billet velocity, isolation conditions of control volumes, on control volumes and general system is investigated.Finally, the appications for getting losed exergy back and the increases that can be done by this applications on general system and control volumes output are determined.