On the integrability of the generalized Davey-Stewartson system
Genelleştirilmiş Davey-Stewartson sisteminin integrallenebilirliği üzerine
- Tez No: 246276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
V.E. Zakharov ve E. I. Shul'man tarafından geliştirilmiş, belli bir Hamiltonyen yapıya sahip bir türevsel denklem sisteminin integrallenebildiği durumları anlamaya yarayan bir metod sunulacaktır. Ardından, Shul'man'ın bu metodu Zakharov-Shul'man sistemine uyguladığı çalışması detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Son olarak da aynı metod, genelleştirilmiş Davey-Stewartson sistemine uygulanacak ve bu denklemin integrallenebilirliği üzerine bazı sonuçlar çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
A method developed by V. E. Zakharov and E. I. Shul'man for understanding the integrable cases of a given system of dierential equations having some certain Hamiltonian structure is represented. Then an application of this method to the Zakharov-Shul'man system which has been performed by Shul'man is explained in detail. Finally, the same method is applied to the generalized Davey-Stewartson system and some conclusions on its integrability are made.