Cyclodextrin based microcapsules and gels
Siklodekstrin bazlı mikrokapsüller ve jeller
- Tez No: 246282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mikrokapsüller ve hidrojeller yakın zamanda büyük ilgi uyandıran iki işlevsel malzeme sınıfıdırlar. Mikrokapsüller misel ve vesikellere alternatif taşıma araçları olarak kulanılabilirken, hidrojellerden ilaç-ulaştırma ve doku mühendisliği gibi biyomedikal uygulamalarda faydalanılmıştır. Bu çalışmada siklodekstrinlerin konak-konuk kompleksleşme yeteneğine dayanılarak yeni mikrokapsüllerin ve işlevselleştirilebilien hidrojellerin üretimi incelenmiştir.İlk kısımda, süpramoleküler etkileşimlerle mikrokapsül üretimi yapmak için adamantan ve siklodekstrin kaplı altın nanoparçacıklar sentezlenmiştir. Nanoparçacıkların yüzeyündeki adamantil ve siklodekstrin ligantların spesifik kovalent-olmayan etkileşimi sonucunda su/toluen emülsiyonun arayüzünde çapraz bağlanma gerçekleşmektedir. Bu şekilde oluşan mikrokapsüller optik, floresan ve tünelleme elekton mikroskopileriyle gözlemlenmiştir. Tünelleme elektron mikroskobu görüntüleri sıkı istiflenmiş örgüyü doğrulamıştır. Ayrıca mikrokapsüllerin suya transfer edilebileceği gösterilmiştir.İkinci kısımda, klik kimyası kullanılarak siklodekstrin bazlı yeni bir hidrojel yapılmıştır. Bu hidrojel spesifik hidrofobik etkileşimlerlerle işlevselleştirilebilmektedir. Bunun yanında kılcal kanallarda kalıplama yöntemi kullanılarak, hidrojellerin mikrokalıplanması başarıyla sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Microcapsules and hydrogels are two classes of functional materials that have recently arouse great interest. The former can be utilized as containers as an alternative to micelles and vesicles whereas the latter have been used for many biomedical applications such as drug delivery devices and tissue engineering. In this study, based on the host-guest complexation ability of cyclodextrins, fabrication of new microcapsules and functionalizable hydrogels was examined.In the first part, adamantane and cyclodextrin functionalized gold nanoparticles were synthesized for making microcapsules by supramolecular interactions. As a result of specific non-covalent interactions between the adamantyl and cyclodextrin ligands on the nanoparticle surfaces, crosslinking occurs at the interface of water/toluene emulsion. Resulting microcapsules were characterized using a variety of techniques such as optical, fluorescence and transmission electron microscopy. Furthermore, it was shown that the microcapsules were transferrable into aqueous phase.In the second part, by using click chemistry a new cyclodextrin based hydrogel was synthesized. The hydrogel can be functionalized both non-covalently by specific hydrophobic interactions and covalently by click chemistry. Besides, the hydrogel was successfully patterned on silicon and glass substrates by micromolding in capillaries technique.