Kars platosundaki bazı sivrisinek (Diptera: Culicidae) türlerinin morfolojik karakterleri üzerine araştırmalar
The stadies on morphological characters of some mosquito species (Diptera: Culicidae) in Kars plateau
- Tez No: 246310
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, altı sivrisinek türünün [Aedes cataphylla (Dyar), Aedes cyprius (Ludlow), Aedes leucomelas (Meigen), Aedes pullatus (Coquillett), Aedes punctor (Kirby) ve Culiseta alaskaensis (Ludlow)] larva ve ergin dişilerinin morfolojik karakterleri incelendi. Bu karakterler, aynı türlerin Avrupa'da yayılış gösteren populasyonlarının karakterleri ile karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonuçlarına göre, aynı türün Kars populasyonları ile Avrupa populasyonları arasında teşhiste kullanılan karakterlerde önemli değişiklikler olmadığı anlaşıldı. Ae. cataphylla ve Ae. leucomelas larvalarının başlarındaki 6-C kılının dal sayısı 1'di. Ayrıca, Ae. cataphylla'nın siphonunda 1-3 izole diş vardı. Ae. cyprius'un sifonunun dorsalinde kıl yoktu. Diğer taraftan, Ae. cyprius larvasının sifonunda 1-3 izole diş vardı. Ae. pullatus ve Ae. punctor'un dişileri IV. tergit üzerinde yalnızca tek bir bazal bant ya da yan yamalara (patches) sahipti. Ae. punctor'un semerinin (saddle) şekli kapalıydı. Bulgularımıza göre, bu türlerin Kars populasyonları ile Avrupa populasyonları arasında gen akışı devam etmektedir. Diğer bir ifadeyle, bu populasyonlar arasında üreme izolasyonu olmayabilir.
Özet (Çeviri)
The morphological characters of larval and adult females of six mosquito species [Aedes cataphylla (Dyar), Aedes cyprius (Ludlow), Aedes leucomelas (Meigen), Aedes pullatus (Coquillett), Aedes punctor (Kirby) and Culiseta alaskaensis (Ludlow)] were examined in this study. The characters of these species compared to those of Europe populations of the species. No important modifications were found in characters, used for the identification of the mosquitoes, between Kars population of these species and Europe population of these species. The larvae of Ae. cataphylla and Ae. leucomelas had 1 branch number of seta 6-C on their head. Ae. cataphylla larvae had also 1 to 3 clearly isolated teeth on its siphon. On dorsal ornamentation of the siphon of Ae. cyprius, these was no dorsal setae. On the other hand, Ae. cyprius larvae had 1 to 3 clearly isolated teeth on its siphon. Female of Ae. pullatus and Ae. punctor had only one basal pale band or lateral patches on tergite IV. The saddle?s shape of Ae. punctor had closed (ring). According to our findings, gene flow continues between Kars populations of these species and Europe populations of these species. That is to say, there can not be breding isolation between these populations.