Development of active packaging materials from olive mill solid waste
Pirinadan aktif paketleme materyallerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 694811
  2. Yazar: KAMİL URGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SİVRİ ÖZAY, PROF. DR. BORA MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Pirinadan elde edilen lignin kullanılarak polyvinyl alkol (PVA)/lignin kompozit nano fiberler üretilmiştir. Pirinadan lignin; kolin klorür, gliserol ve alüminyum klorür hegzahidrat gibi derin ötektik çözücü (DÖÇ) kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Bu önişlemden sonra pirinadan selülozca zengin kısım (SZK) ve lignince zengin kısım (LZK) elde edilmiştir. DÖÇ işlemine alüminyum klorür hegzadihrat konsantrasyonunun etkisi araştırılmıştır. İçeriği kolin klorür: gliserol: AlCl3.6H2O (1:2:0.1 molar oran) olan DÖÇ'ün delignifikasyon yüzdesi 39.21 ± 0.35'dur ve diğer alüminyum klorür hegzadihrat konsantrasyonlarından yüksek bulunmuştur. DÖÇ işlemi sırasında pirinanın yapısında meydana gelen değişimler Fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektroskopisi (FT-IR) ile belirlenmiştir. Lignine özgü C=C uzamasından kaynaklanan absorbsiyon bantları LZK'nın spektrasında artarken SZK'nın spektrasında azalmıştır. Hidrojen bağı nedeniyle gözlenen absorbsiyon bantlarında değişikler gözlenmiştir. SZK'nın spektrasında selüloz kaynaklı absorbsiyon bantlarında (C-O uzaması ve C-H bükülme titreşimi) artış gözlenmiştir aynı bantlar LZK'nın spektrasında küçülmüştür. DÖÇ işlemi sonrasında üretilen LZK'ların antioksidan aktivitesi en çok 437.88 ± 7.14 (mmol TEAC/Kg örnek) olarak ve saflığı en çok %87.21 ± 0.36 olarak ölçülmüştür. DÖÇ işlemi ile elde edilen LZK, kusursuz düzenli polivinil alkol/lignin kompozit nanofiber üretiminde kullanılmıştır. Lignin konsantrasyonu %4 olan PVA/lignin kompozit fiberlerinin ortalama çapı 126 ± 17 nm ve antioksidan aktivitesi 85.84 ± 1.63'tür (mmol TEAC/Kg örnek). Lignin seviyesinin artması antioksidan aktivitenin artması ile sonuçlanmış ve lignin miktarı %12 olan örnekler en yüksek antioksidan aktiviteyi göstermiştir (131.15 ± 3.13 mmol TEAC/Kg örnek). Elektroeğitme işleminin antioksidan aktiviteye etkisini ortaya koymak için PVA/lignin kompozit filmler üretilmiştir ve filmlerin antioksidan aktiviteleri fiber ile karşılaştırılmıştır. Fiber üretimi antioksidan aktiviteyi %68'e kadar arttırmıştır. Mesafe, akış hızı toplam katı konsantrasyonu gibi elektroeğirme koşullarının fiber morfolojisine etkisi taramalı elektron mikroskopisi ile belirlenmiştir. Optimum elektroeğirme koşulları 19.5 cm mesafe ve 1.00 mL/hr akış hızı olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak pirinadan DÖÇ ile elde edilen LZK kullanılarak PVA/lignin antioksidan kompozit nanofiberler üretilmiştir. Bildiğimiz kadarıyla, prinadan elde edilen LRF'den nanolif üretimi hakkında rapor edilmiş başka bir çalışma bulunmamaktadır. Üretilen fiberler gıda paketlemesinde kullanılabilir ve böylece doğayı kirleten bir atığın değerlendirilmesi gerçekleşmiş olur.
Özet (Çeviri)
Polyvinyl alcohol (PVA)/Lignin composite nano fibers were fabricated from lignin obtained from olive mill solid waste (OMSW). Deep eutectic solvent (DES) prepared with choline chloride, glycerol, and aluminum chloride hexahydrate was used to extract lignin from OMSW. After the pretreatment cellulose rich (CRF) and lignin rich fractions (LRF) were obtained. Effect of aluminum chloride hexahydrate concentration on DES pretreatment was investigated. Delignification ratio of choline chloride: glycereol: AlCl3.6H2O (1:2:0.1 molar ratio) DES was higher (39.21 ± 0.35 %) as compared to other aluminum chloride hexahydrate concentrations. Highest antioxidant activity and purity of the LRF obtained after DES pretreatment was measured as 437.88 ± 7.14 (mmol TEAC/Kg sample) and 87.21 ± 0.36 %. Changes in structure of OMSW during pretreatment were also determined with FT-IR spectrometry. Peaks representing lignin (C=C stretching) were become sharper on spectra of LRF at the same time they were decreased on spectra of CRF. Changes observed over hydrogen bonding related peaks as well. Cellulose related peaks (weak C-O stretching and C-H bending vibration of glucose unit) were increased on spectra of CRF and decreased on spectra of LRF. LRF obtained from DES pretreatment used in production of defect free fine antioxidant poly(vinyl alcohol)/lignin composite nanofibers. Average diameter was 126 ± 17 nm and antioxidant activity was 85.84 ± 1.63 (mmol TEAC/Kg sample) at 4% lignin. Increasing lignin level resulted in higher antioxidant activity and samples containing 12% lignin had the highest antioxidant activity 131.15 ± 3.13 (mmol TEAC/Kg sample). In order to reveal the effect of electrospinning on the antioxidant activity, PVA/lignin composite films were fabricated, and their antioxidant activity was compared with that of nanofibers. Fiber formation was increased antioxidant activity of films up to 68%. Effect of electrospinning conditions like flow rate, distance and total solid concentration on fiber morphology determined by scanning electron microscopy (SEM). Optimum electrospinning conditions were 19.5 cm distance and 1.00 mL/hr flow rate. As a result, antioxidant PVA/lignin composite nano fibers were fabricated from LRF produced from OMSW via DES pretreatment. To our knowledge there is no other study reported on production of nanofibers from LRF obtained from OMSW. Production of such fibers may used in food packaging area and this might led to valorization of a nature polluting waste.