2-fenilfuran molekülü ile klorlu ve florlu türevlerinin yapısal parametreleri, elektronik ve lineer olmayan optik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
The theoritical investigation of structural parameters and non-linear optical properties of 2-phenylfuran and its derivatives obtained by clor and flor.
  1. Tez No: 246332
  2. Yazar: TUFAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. GÜVENTÜRK UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, 2-Fenilfuran molekülü ile Klorlu ve Florlu türevlerinin geometrik optimizasyon durumu için, yapısal parametreleri, elektronik ve çizgisel olmayan optik özellikleri ile Fenil ve Furan halkaları arasındaki dihedral açının bir fonksiyonu olarak elektronik ve çizgisel olmayan optik özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Tüm hesaplamalar HF/6-31++G(d,p) ve DFT/B3LYP/6-31++G(d,p) metodu ile GAUSSIAN 03W ve GAUSSIAN VİEW 3.1 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, Orto-Klor ve Orto-Flor atomlarının enerji karakteristiğini değiştirdiği, Klor ve Flor atomlarının dipol moment değerini, Klor atomunun polarizebilite değerini arttırdığı, Para-Klor ve Para-Flor atomlarının hiperpolarizebilite değerinin davranışını değiştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-Phenylfuran molecule and its Chlorine and Fluorine derivatives? structural parameters, electronic and non-linear optical properties for geometrical optimization status and as a function of dihedral angle between phenyl and furan rings, electronic and non-linear optical properties are inspected theoretically. All calculations are performed by GAUSSIAN 03W and GAUSSIAN VİEW 3.1 software, using HF/6-31++G(d,p) and DFT/B3LYP++6-31G(d,p) methods. It is observed that Ortho-Clor and Ortho-Flor atoms change the characteristic of energy, Clor and Flor atoms increase the dipole moment value, Clor atom increases the polarizability value, Para-Clor and Para-Flor atoms changes the behavior of hyperpolarizability.