Deniz seviyesinde kozmik ışın akı oranı ve uçuş zamanının bir sintilasyon dedektörü ile tespit edilmesi
Detection of flux rate and time of flight of cosmic rays using a scintillation detector array at sea level
- Tez No: 246335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, kozmik ışınların akı oranı ve uçuş zamanı bir sintilasyon dedektörü kullanılarak deniz seviyesinde tespit edilmiştir. Bu ölçümlerin yapılabilmesini dedektörün esnek yapısı sağlar ve farklı ölçümler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kullanılan dedektör oldukça kullanışlı olup aşağıdan ve yukarıdan gelen ışınları ölçebilmekte, birbirlerinden ayırt edebilmekte, istenilen her yöne ve her açıya dönebilme özelliğine sahiptir.Uçuş zamanı, akı oranı ve zaman kararlılığı ölçümleri üzerine; siyah bant, tyvek kâğıt ve kurşun blok gibi değişik materyallerin etkisi gözlemlenmiştir. Deneysel tespitler deniz seviyesinde yapıldığından, Roma'da, çoğunlukla kozmik müonlar ölçülmüştür. Yapılan bu tez çalışmasında, kozmik ışınların genelde dikey yönden geldiği ve zaman kararlılığının kaplama maddesine ki zaman kararlılığını değiştirebilir bağlı olduğu deneysel olarak gözlenmiştir. Elde edilen çalışma neticeleri literatürle karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, flux rate and time of flight of cosmic rays were detected by using a scintillation detector array at sea level. The flexibility of the detector provides to make such measurement and also provides big advantage for different kind of measurements. The detector system which is rotatable any direction and angle was able to measure and separate upward and downward rays.The Time of Flight (TOF) and the flux rate were measured between the two detectors which were covered with different materials such as black tape, white tyvek paper and lead sheet. Effects of different materials on the time of flight resolution and flux rate were also investigated. Since the location of the laboratory was on the sea level in Rome, mostly muon rays were investigated. The results clearly indicated that cosmic rays which are studied in this thesis are mostly coming from vertical direction and time resolution is based on the covered materials by which it can be changed. The results were compared with the previous experiments.