Kompakt müon selonoid cern deneyinde hadronik sonbaşlık kalorimetresinin müon kalibrasyonu
Hadronic endcap muon calibration of compact muon solenoid experiment at cern
  1. Tez No: 246362
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHC) tüneli 27 km uzunluğunda bir daire şeklinde olup, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, CERN'de bulunmaktadır. Bu çarpıştırıcı 1 TEV üzerindeki parçacık enerjilerini çalışmak için dizayn edilmiştir ve yeni parçacık fiziği konularına açıklık getireceği düşünülmektedir.CERN'de LHC üzerinde bulunan dört deneyden birisi olan Kompakt Müon Selonoid (Compact Muon Solenoid, CMS) deneyi özellikle Higgs Parçacığını çalışmak için tasarlanmış olup bunun yanında süpersimetri, ekstra boyutlar, ağır iyon fiziği ve standart model ötesi gibi konularınıda çalışmayı planlamaktadır.CMS dedektörü başlıca süperiletken mıknatıs, iç izleyici sistem, elektromanyetik kalorimetre (Electromagnetic Calorimetre, ECAL), hadronik kalorimetre (Hadronic Calorimetre, HCAL) ve müon sistem olmak üzere 5 büyük kısma ayrılmıştır. Hadronik kalorimetrenin bir parçası olan Hadronik Sonbaşlık (Hadronic Endcap, HE) dedektörü 2006 yaz döneminde CERN-H2 deney alanında proton ışını gönderilerek test edilmiştir. Bu tezde test ışınından alınan datalar ile HE dedektörünün müon kalibrasyonu için kullanılan teknik anlatılmaktadır
Özet (Çeviri)
Large Hadron Collider, LHC, a circular underground tunnel of 27 km circumference, is located at European Organization for Nucleer Research Center (CERN). This Collider has been designed to study particle energies above 1 TEV and has been thought to provide clarification for new topics of Particle Physics.Compact Muon Solenoid (CMS) one of the four experiments which stand on LHC in CERN, has been designed to study particularly Higgs Particle and furthermore it has planned to study the other topics such as supersymmetry, extra dimensions, heavy ion physics and beyond the standart model.CMS detector is divided into 5 major segments of which are called superconductor magnet, internal viewer system, electromagnetic calorimeter ECAL, Hadronic Calorimetre, HCAL and the Muon system. The Hadronic Endcap detector which is a part of Hadronic Calorimeter has been tested in CERN-H2 experiment area in summer 2006, by the dispatch of proton ray. In this thesis, the method used for muon calibration of HE detector is explained through the data collected from the test beam.