Bilgi teknolojileri eğitiminde kalite yönetimi
Quality management on education of information tecnolojy
  1. Tez No: 246396
  2. Yazar: KADİR KUŞTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hayatımızın vazgeçilmezleri olan cep telefonları, kişisel bilgisayarlar, bilgisayarlı ev aletleri vs. Artık bilgisayar teknolojisi her noktada karşımıza çıkmakta kullanmasını biliyorsak işimizi kolaylaştırmakta ama bilmiyorsak işin içinden çıkılmaz hale gelmektedir. Yirmili yada daha küçük yaş grubundakiler zaten bu teknolojiyle iç içe büyüyorlar ilkokulda, lisede ya da üniversitelerde bölümü sözel bile olsa mutlaka temel bilgisayar eğitimini alıyorlar. Bu yaşlardaki gençler okulda eğitimini almasa bile internet kafeler sayesinde kalitesizde olsa bilgisayarı öğreniyorlar. Yaşları daha büyük olan ve bilgisayar bilgisi olmayanlar için hayatın bazı noktaları oldukça zor geçmektedir. Örneğin internet üzerinden fatura yatırma işlemi oldukça kolayken hala fatura yatırma kuyruğu metrelerce uzamakta. Yakın zamandaki seçimlerde; oy kullanacağı sandığın yazdığı pusulasını kaybedenler ya da kendisine hiç ulaşmayanlar nerede oy kullanacaklarını YSK'nın sitesinden kolayca öğrenebilecekken oy kullanacakları okuldaki tüm sandıkları kontrol edip isimlerini arıyorlar veya hiç oy kullanmaya gitmiyorlar. Bu tarz örneklerle hayatımızda oldukça sık karşılaşabiliriz. Aslında yetişkinlerin bu sıkıntılarını aşabilecekleri çalışma saatlerine uygun olarak temel bilgisayar eğitimini alabilecekleri imkanlar mevcut; Halk Eğitim Merkezleri Özel dershaneler ya da belediyelerin ücretsiz olarak açtığı kurslar. Bu kurslara katılanlar kursa devam edip başarılı oldukları taktirde bilgisayar bilgilerini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olacaklar ve devlet kademeleri dahil bilgisayar sertifikası ile işe alım yapılan yerlerde işe girmek için aday olacaklardır.Bu kurslar arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve finanse edilen İSMEK kursları da mevcuttur. Bu çalışmada İSMEK kurslarındaki bilgi teknolojileri eğitimi incelenecek ve tespit edilecek sorunlar üzerine çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The indispensable technologies such as mobile phone, personal computers, home equipments with computer technology, especially computer technology face with us every parts of our life. If we know how to use it correctly, it eases our life, but if not, it will be problematic. The people at 20s or below have been growing with technology. The students in primary school or high school take basic computer education even though they take only the literature education. Although the students at these ages don?t take computer education at school they learn computer through internet cafes in some ways. Some parts of the life are more difficult for the people who are older and the people who don?t have the computer knowledge. For example the paying bill is easier on the internet but still people are in the bills queue in the last election Although the people who lost the documents of the election or the people who can take their documents can easily learn where they can vote in YSK website, they check all the polls in the schools and look for their names or they don?t vote We can often face these kind of examples in our life. Actually there are many opportunities that they can take basic computer education in convenient working hours to manage the problems among adults. These are education of people centre, private courses or the free courses that municipalities founded. The people who continue these courses and are successful not only get certificates of ministry of education but also be good candidates for the companies require these certificates.Ismek that was founded by Istanbul metropolitan municipality and was financed are among these courses. In the study, computer technology courses in ismek will be looked over and it will provide some offers solutions of some problems that are confirmed.