Tarihi Yarımada'da neoklasik bir cephenin klasik çağ estetik unsurları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of a neo ? classical facade in the historical peninsula in frame of classical aesthetic values
  1. Tez No: 246395
  2. Yazar: EDA İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAL GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Estetik değerlendirme konusu, tarih boyunca üzerinde tartışılan, birçok sanatçı tarafından belirli kurallara bağlanmaya çalışılan ve her devrin kendine has estetik arayışları ile birlikte güncelliğini koruyan bir alandır. Mimaride ise, estetik problemlerin üzerinde durmak, mimarlığın özüne, güzel sanatlarla olan ilişkisine ve mimari eserin geçmişle bağlantısının kurulmasına katkıda bulunur.Bu çalışmada, ilk Türk müzesi unvanını taşıyan ve Tarihi Yarımada'nın günümüzde varlığını sürdüre gelen neoklasik üslupta yapılmış, önemli yapılarından birisi olan, İstanbul Arkeoloji Müzesi, özellikle cephesi ile klasik çağ estetik anlayışının öncülüğünde, bir örneklem olarak kullanılmış, estetik değerlendirmenin aşamaları saptanmış ve çizimlerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The matter of aesthetical determination is such an area that has always been discussed during the history and has tried to be ruled by many artists so always remained actual. Examining aesthetical problematics in architecture, contributes to the essence of architecture, to its relationship with fine-arts and to the connection with its history.In this study, `İstanbul Museum of Archaeology? that has the denotation of being first Turkish museum at the Historical Penınsula, carried its existence to today and built in neoclassical style, is used as an examination area esspecially with its facade by the direction of classical easthetic values, steps of aesthetical examination is determined and explained with drawings.